×

Полтавцям презентували книгу про Василя Стуса, написану за матеріалами КДБ

Днями в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.І.П.Котляревського відбулася презентація скандально відомої книги Вахтанга Кіпіані під назвою «Справа Василя Стуса». За допомогою архівних документів КДБ, листів самого дисидента та спогадів про нього рідних та друзів автор майстерно зобразив останні п’ять років життя Василя Стуса та його становлення як борця за національну свідомість.

Захід організували Полтавське наукове товариство спільно з ГО «Нова Полтава». За словами співорганізатора презентації Олега Пустовгара, постать Василя Стуса стала визначною для українського суспільства:

– Вважаю, що Василь Стус – яскрава зірка на небосхилі руху шістдесятників. Він залишається однією з найвидатніших постатей свого часу, і подекуди його навіть називають Тарасом Шевченком ХХ століття. Дуже приємно, що вдалося організувати таку творчу зустріч з Вахтангом Кіпіані, аби розповісти полтавцям про борця за нашу з вами свободу.

Також Олег Пустовгар додав, що протягом одного дня відбулося дві презентації книги: перша у приміщенні бібліотеки, куди запросили працівників, бібліотекарів та студентство, а друга, більш масштабна, – у приміщенні ГО «Нова Полтава», куди завітали представники творчої інтелігенції, історики та всі, хто цікавиться життям і діяльністю Василя Стуса.

Автор книги – український журналіст Вахтанг Кіпіані розповів, що працював над твором протягом кількох років, ретельно досліджуючи документи та особисті записи Василя Стуса, а також спілкуючись із його рідними та друзями:

– Як журналіст я багато років писав про різні аспекти життя Василя Стуса, і для мене він став особливою постаттю не лише як поет, але й як українець. Адже якщо вперше його судили за політичні твори, то вдруге засудили як українця і людину. Свого часу він активно боровся з тоталітарною машиною, чітко усвідомлюючи, що плата за таку сміливість – життя. Але Василь Стус не злякався: навіть відбуваючи покарання, писав невеличкі замітки про радянську каральну систему та її жертв, у яких забрали слово та поламали долі. Ризикуючи накликати біду на близьких, він передавав ці записи «на волю», аби вже там їм надали розголосу і допомогли політв’язням. Це вчинок справжньої людини, тож вважаю, що нинішньому суспільству буде корисно дізнатися про поета більше достовірної інформації.

Попри змістовність та актуальність, справжню популярність книга отримала після резонансного скандалу з колишнім адвокатом українського дисидента Віктором Медведчуком. Через суд він домігся заборони книги, за що у ЗМІ цю справу прозвали другим судом на Стусом. Незважаючи на такі перепони, книгу успішно презентували у близько десяти містах України.

На останок Вахтанг Кіпіані наголосив, що, прочитавши цю книгу, полтавці дізнаються про невідомі факти з життя, ув’язнення та загибелі Василя Стуса, які досі зберігалися під грифом «Секретно».

Довідка:

Василь Стус – український поет XX століття, перекладач, літературознавець. Через свої переконання щодо необхідності збереження та розвитку української культури зазнав репресій з боку радянської влади та був двічі засуджений. Загалом дисидент прожив 47 років, з них 13 провів у концтаборах та засланні. Помер Василь Стус у ніч з 3 на 4 вересня 1985 року в карцері в’язниці.