×

Поради як вибрати якісний садівний матеріал плодових культур

З приходом осені зростає попит на садивний матеріал плодових культур. Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва надає декілька порад щодо придбання саджанців, для того, щоб ви змогли вберегти свій майбутній врожай від різних несподіванок.

Саме зараз, на ринках пропонуються на продаж саджанці багаторічних культур – плодових, ягідних, горіхоплідних та винограду. Традиційно споживачі звертаються за посадковим матеріалом до реалізаторів на ринках чи інших місцях його продажу. Досвідчені – до розсадників, в яких вирощуються сертифіковані безвірусні підщепи і дерева. Аби не придбати фальсифікований садивний матеріал, споживачам варто дотримуватись певних правил під час вибору садивного матеріалу.

Отже, перед тим як придбати садивний матеріал, слід перевірити, чи виробник садивного матеріалу включений до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Це дасть можливість відслідкувати інформацію про сорти, які суб’єкт має право вирощувати.

Згідно із статтею 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал», кожна партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватись Сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та Сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу. Ці документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою.

Купуючи садивний матеріал у розсадниках, які не внесені до Державного реєстру, споживач наражається на небезпеку, адже в таких розсадниках не проводилась апробація маточних насаджень та садивного матеріалу, лабораторні дослідження на наявність вірусних та вірусоподібних патогенів. Такий садивний матеріал не має Сертифікатів, як наслідок, невідомі його сортові та товарні якості. Купивши такий саджанець, покупець не тільки не може бути впевнений у відповідності його заявленому сорту, а й може занести в свій сад різні вірусні, бактеріальні та грибкові захворювання, яких потім важко позбутись.

Отже, візьміть до уваги основні поради як вибрати саджанці правильно:

  • купуйте рослини у місцевих виробників, які адаптовані до наших умов. Придбання саджанців завезених з південних регіонів призведе до втрат, марним витратам сил, засобів і місця в саду;
  • саджанець повинен зовні бути здоровим в усіх відношеннях: мати цілісну кору, кореневу шийку, деревину, живі не підсушені корені, тобто виглядати свіжим, чистим і ні в якому разі не підв`яленим до стану легкої засушеності. Не допускається зморщеність кори, сухість деревини, відшаровування кори від деревини, побуріння, цвіль кори – рослини з такими ознаками брати не можна;
  • обов`язково саджанці повинні бути промарковані із зазначенням:
  • виробника, його координат, виду культури (яблуня, груша, слива),
  • найменування сорту і зони для сприятливого вирощування саме цього сорту,
  • терміну дозрівання (ранній, середній, пізній), типу підщепи, віку саджанця;
  • слід звернути увагу на вік саджанця, справа в тому, що саджанці діляться на однолітки, дворічники і трирічки. Це означає, що вони були посаджені в розпліднику в поточному році, в минулому році і два роки назад. Очевидно, що старші саджанці будуть плодоносити швидше, ніж однолітки, але вкорінення останніх набагато вище.

Висота однорічних зерняткових саджанців повинна становити 1,2-1,3 м, кісточкових – 1,4-1,5 м. Якщо рослина менше, значить, за нею проводився недостатній або неправильний догляд. Часто невеликий розмір саджанців намагаються виправдати карликовою підщепою, але в розпліднику це великого значення не має. Вже потім, в саду, дерева на карликових підщепах значно раніше вступають в пору плодоношення, сповільнюється їх ріст.

З іншого боку занадто високі саджанці теж може бути показником недодержання технології вирощування. Наприклад, невчасно проводився полив і проведення підживлення мінеральними добривами, в результаті рослини витягуються, і не встигають пройти всі необхідні фази розвитку. У таких дерев виростають трав`янисті пагони, які будуть легко підмерзати взимку. Наголошуємо, що у однорічних саджанців крони немає. Якщо рослина старіша, вибирайте екземпляри з рівномірно розподіленими в усі сторони пагонами.

Оцінюємо кореневу систему саджанця, якщо саджанці продаються з відкритим корінням (без землі – до речі, їх часто приховують і маскують незадовільний стан молодого дерева, тому за краще купувати саме такі – відкриті деревця, якщо мова не йде про рослини, які вирощені в контейнерах), то слід його ретельно оглянути. Коріння повинно перш за все бути акуратно викопане і не пошкоджене. Ще під час викопування саджанців у розсаднику, необхідно зберігати кореневу систему. Вибирайте і купуйте рослини у тих продавців, які обережно обертають коріння вологим матеріалом, а не ставлять саджанець прямо на землю. Коріння рослин повинно бути свіжим і вологим, світлим на зрізі, а не висушеним. На них не повинно бути ні бурих, ні білих плям ані будь-яких хвороб. Тоді рослина швидко і добре приживеться.

Візьміть до уваги і наступне: якщо рослину щеплено, то перевіряйте наявність щеплення.

Уважно огляньте саджанець: повинна бути добре видна коренева шийка, помітним буде і зріз від обрізаної підщепи. Якщо ви помітили, що надріз погано затягується, то, можливо, деревце заражене грибком. Вилікувати це захворювання неможливо. Відмінна особливість дички від щепленої рослини в тому, що на гілках саджанця (дички) є в наявності колючки.

Якісний садивний матеріал є запорукою отримання здорових багаторічних насаджень та високих врожаїв.