×

Порядок позбавлення батьківських прав осіб-іноземців

Позбавлення батьківських прав є крайнім засобом сімейно-правового характеру, який застосовується до батьків, що не забезпечують належне виховання своїх дітей. Позбавити батьківських прав батька або матір, які є громадянином іншої країни, набагато складніше, ніж у випадку з громадянином України.

По-перше, для позбавлення батька або матері, в тому числі громадянина іншої держави, батьківських прав, необхідна наявність вагомих підстав. Зауважу, що лише за несплату аліментів батьківських прав не позбавляють, проте несплата аліментів, як невиконання обов’язку щодо утримання дитини,  буде однією з підстав для позбавлення батьківських прав.

Відповідно до ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Слід мати на увазі, що кожна з перелічених підстав має бути належним чином підтверджена офіційними документами – доказами, які подаються разом з позовною заявою до суду. Адже позбавлення батьківських прав відбувається виключно судом. Тому потрібно бути серйозно підготовленим до майбутнього процесу та всіх можливих наслідків, як під час нього, так і після.

По друге, зібравши докази, які підтверджують підстави позбавлення батьківських прав особи-іноземця, виникає проблема з підсудністю судової справи, що залежать від місця проживання (реєстрації) іноземця:

  • якщо особа-іноземець проживає в Україні, має посвідку на тимчасове або постійне проживання в Україні, то можна звернутися до українського суду за останнім відомим місцем проживання відповідача в Україні;
  • якщо особа-іноземець проживає за кордоном, тоді необхідно звертатися до судових органів країни, де проживає іноземець. Такий розгляд справи є складнішим і регулюється дво- та багатосторонніми договорами про надання правової допомоги в цивільних та кримінальних справах, укладених між Україною та іноземними державами .

По третє, під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім’ї (особи) у разі здійснення такого супроводу. Тобто, перед подачею позову до суду необхідно звернутись до органів опіки і піклування за місцем проживання сім’ї, які повинні перевірити дійсну ситуацію з батьком чи матір’ю та надати в суд письмовий висновок про можливість позбавлення батьківських прав.

Важливо! Навіть після позбавлення батьківських прав, відповідач зобов’язаний забезпечити матеріальне утримання своєї дитини, тобто сплачувати аліменти – такого обов’язку його ніхто не позбавляє.