Простатит – це гостре або хронічне запалення передміхурової залози. Воно є найпоширенішим захворюванням серед чоловіків і займає 3 місце серед всіх урологічних патологій у чоловіків.
Найчастіше від захворювання страждають чоловіки у віці від 30 до 60 років. Простатит небезпечний тим, що довгий час може протікати безсимптомно. Крім того, симптоми простатиту неспецифічні, й чоловік може довго не розпізнавати їх, списуючи на стрес або загальну перевтому. При цьому через відсутність лікування простатит може прогресувати, переходити в хронічну форму та провокувати розвиток ускладнень.
Захворювання впливає не тільки на репродуктивну функцію, а й на якість життя. На жаль, чоловіки до лікарів ходити не звикли і роблять це вкрай рідко. Винятком є працевлаштування, коли необхідна санітарна книжка. Або ж чоловік йде до спеціаліста, якщо вже зовсім не може терпіти дискомфорт і біль. Причиною такого стану є запалення передміхурової залози.
Простатит, як і будь-яке серйозне захворювання, набагато простіше запобігти, або ж лікувати його на початкових стадіях розвитку.
Основні фактори ризику та причини виникнення простатиту:
- сидячий і малорухливий спосіб життя;
- стрес;
- переохолодження організму;
- часті запори;
- тривале утримання від статевого акту або навпаки – гіперактивність;
- наявність шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики);
- ускладнення венеричних захворювань;
- неправильний спосіб життя і некорисне харчування.
- бактеріальні інфекції;
- аномалії розвитку статевих органів;
- травми;
- ендокринні та аутоімунні захворювання;
- інші патології.
Прояви простатиту.
Простатит небезпечний тим, що довгий час може протікати безсимптомно. Крім того, симптоми простатиту неспецифічні, й чоловік може довго не розпізнавати їх, списуючи на стрес або загальну перевтому. При цьому через відсутність лікування простатит може прогресувати, переходити в хронічну форму та провокувати розвиток ускладнень сечовидільної системи.
Якщо захворювання починає себе проявляти, то чоловік відчуває певні ознаки простатиту. Це може бути підвищення температури тіла, озноб, часте сечовипускання, слабкий струм сечі, біль при сечовипусканні і домішки крові у сечі, зниження лібідо та швидка еякуляція, дискомфорт в області статевих органів та промежини, загальна слабкість.
Ознаки вище вказують на гостру форму простатиту, а ось що стосується хронічної – вона практично непомітна, від чого ускладнюється можливість визначити її самостійно. Тому найчастіше при хронічній формі, простатит виявляють вже про ускладнення – зниження репродуктивної функції, проблеми з ерекцією, проблеми з нирками.
Діагностика, лікування та профілактика простатиту.
При появі ознак простатиту необхідно відразу ж звернутися до уролога. Тільки фахівець після обстеження і здачі необхідних аналізів зможе поставити точний діагноз і підібрати лікування, яке необхідне пацієнту.
Після підтвердження діагнозу, лікар прописує курс лікування, якого необхідно дотримуватися для швидкого одужання. При дотриманні всіх рекомендацій незабаром Ви відчуєте полегшення. Але також необхідно думати про своє здоров’я і після одужання. Адже ймовірність повторного захворювання досить велика. Щоб уникнути рецидивів, необхідно дотримуватися заходів профілактики простатиту:
- вести регулярне статеве життя, при цьому не нехтувати контрацептивами;
- уникати переохолоджень та фізичних перенавантажень;
- стежити за своїм харчуванням, щоб воно було якісним та збалансованим;
- вести активний спосіб життя, регулярно займатися фізичними вправами;
- виділяти достатню кількість часу на сон і відпочинок;
- відмовитися від шкідливих звичок (паління, надмірне вживання алкоголю);
- уникати регулярних стресових ситуацій.
Ускладнення простатиту.
Простата – це залоза зовнішньої секреції, яка знаходиться у чоловіків під сечовим міхуром. Вона грає важливу роль у виконанні деяких функцій сечостатевої системи, зокрема сім’явиверження, сечовипускання та захисту від інфекцій.
Згідно з даними наукових джерел, приблизно у 30% чоловіків хронічний простатит викликає проблеми в інтимному житті.
Простатит може викликати такі ускладнення:
- порушення статевої функції (зниження потенції, передчасна еяколяція, еректильної дисфункції, біль під час та після статевого акту);
- порушення сечовипускання (часті позиви, слабкий струмінь тощо);
- везикуліт – запалення насінних бульбашок;
- абсцес передміхурової залози;
- кісти в передміхуровій залозі;
- безпліддя – розвивається при переході інфекції на сім’явивідні канали та насінні бульбашки.
Регулярне відвідування чоловіком уролога – це запорука ранньої діагностики та профілактики захворювань передміхурової залози.