×

Проведення робіт по захисту винограду від хвороб і шкідників у серпні

Чудові солодкі грона винограду – справжня гордість садівника і ласощі для сім’ї. Столовий виноград вирощувати досить нескладно. Виноград і смачними ягодами нагодує, і стане відмінним вертикальним озелененням. Однак, не завжди садівники отримують бажаний результат через хвороби, які знищують виноградники.

Щоб зберегти урожай винограду необхідно проводити його захист від пошкоджень хвороботворними організмами й шкідниками, які послаблюють рослини, пошкоджують ягоди, а без лікування – можуть знищити не тільки урожай, але і всі кущі.

Бактеріальні, грибкові та навіть вірусні захворювання можуть нашкодити винограду. Вони переносяться за вітром, розносяться комахами, переносяться садовим інструментом. Сподіватися на те, що ваш виноград ніколи не захворіє – даремно гаяти час. Найбільш поширені хвороби винограду – мілдью, оїдіум, антракноз, сіра та біла гнилі.

Мільдью або несправжня борошниста роса – хвороба вражає всі зелені ділянки куща, тим самим викликаючи загнивання або засихання листя, китиць і суцвіть. До речі, мільдью найбільш небезпечна в роки з більшою кількістю опадів. Якщо з хворобою не боротися, вона здатна повністю знищити врожай.

Оїдіум (борошниста роса) – хвороба винограду, що вражає всі зелені ділянки рослини.

Ознаки: сірувато – білуватий або борошнистий, схожий на попіл наліт, найбільш часто проявляється на поверхні листя. Пошкоджені хворобою тканини починають всихати, а пагони — не розвиваються. Якщо ураження хворобою відбулося під час формування ягід і суцвіть, то ягоди починають розтріскуватися і згнивають. Найбільш ідеальними умовами для розвитку хвороби є температура 21-25°C і підвищена вологість повітря.

Сіра гниль – хвороба вражає дозрілі та зрілі ягоди. Найбільше шкоди приносить у роки підвищеного випадіння опадів, під час дозрівання винограду. Ознаки: на ураженій частині тканини з’являється сірий наліт спороношення гриба. Збудник має величезну репродуктивну здатністю. Ягоди, уражені сірою гниллю, стають джерелом загнивання китиці.

Антракноз – поширена грибкова хвороба винограду. У результаті зараження страждають листя, суцвіття, китиці й пагони.

Ознаки: на листках – плями з незрозумілою темною облямівкою; на пагонах бурі плями, які перетворюються у виразки; на ягодах — бурі плями вдавлені, у результаті яких ягоди чорніють, всихають або згнивають.

За 20-30-50 днів до збору врожаю припиняють хімобробки пестицидами, це залежить від використаного препарату.

У липні та серпні проводять захист винограду від хвороб фунгіцидами: Тіовіт Джет – 50-80г на 10л води, (остання обробка за 30 днів до збирання врожаю); Захисник – 20мл на 10л води, (остання обробка за 30 днів до збирання врожаю); системні фунгіциди: Стробі – 3г на 10л води, (остання обробка за 50 днів до збирання врожаю); Хорус – 6г на 5л води на 1 сотку, (остання обробка за 7 днів до збирання врожаю). Обприскування винограду проводять зверху куща вниз, із захопленням стовбурової і прикореневої частини.

Також застосовують Біофунгіциди: Мікосан – В – 100мл на 4-8л води на 1 сотку. Системні фунгіциди проникають всередину клітин рослин і вбивають спори грибів всередині рослини, дощі не послаблюють ефективність дії препаратів, а Біофунгіциди містять спори грибів або штами мікроорганізмів, які сильніше патогенної мікрофлори.

У випадках екстреної необхідності можна вдатися до народних засобів із застосуванням харчової соди, колоїдної сірки, розчинів золи або господарського мила, марганцівки.

У даний час з шкідників можуть загрожувати винограду: кліщі та листокрутка. Павутинний кліщ, повстяний кліщ, листовий кліщ – з задоволення зіпсують життя вашому винограднику. Вони дрібні, і розгледіти їх не просто. Влітку на листках з’являються плями, горби, кулясті дрібні нарости та інші пошкодження кліщами. Важливо знати, що якщо з кліщами не боротися, то можна втратити не тільки урожай, але і весь виноградник.

Гусениці виноградної, дволітної та гронової листокрутки – здатні залишити від вашого винограду – одні лози, без листя і плодів.

Цих шкідників можна перемогти, обробляючи виноградник інсектицидами: Люфокс -5 – 10мл/сотку на 10л води; Матч – 8мл на 5л води; Танрек -2,5мл/сотку на 10л води; Тіовіт Джет – 50-80г на 10л води; (остання обробка цими препаратами за 30 днів до збирання врожаю).

Під час дозрівання грон – оси та шершні здатні значно зіпсувати урожай. Оси просто з’їдають ягоди, ранки загнивають і грона зіпсовані безнадійно. З цим ворогом борються задовго до дозрівання грон. Знищуйте гнізда, ставте пастки, не давайте осам розмножитися.

Своєчасне проведення заходів боротьби з шкідливими організмами створює умови для отримання багатого врожаю солодких ягід винограду. Не чекайте поки хвороба проявиться – профілактичні обприскування найкоротший шлях до хорошого винограднику.

Увага! Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області застерігає, що захисні обробки пестицидами потрібно проводити в тиху безвітряну погоду та під час роботи працюючі повинні користуватися засобами індивідуального захисту (захисний одяг, респіратор, гумові рукавички, захисні окуляри), дотримуючись правил особистої гігієни та інструкції застосування препарату.