×

Принц чи аферист, або що можна дізнатися про людину з Державних реєстрів?

Молодий харизматичний чоловік  знайомиться з дівчиною, професія якої, припустимо, пов’язана з готівковими коштами (касир, бариста чи перукар). Спілкування – цікаве і захоплююче; день за днем хлопець поступово «втирається» у довіру. Часто розповідає про власний бізнес, ділові зв’язки і шалені прибутки. Далі, ніби ненароком, позичає невеличку суму: 50, 100, 200 гривень. Мотивує тим, що немає при собі дрібних грошей. Віддає одразу на наступний день. І так повторюється декілька разів.

Чи той він, за кого себе видає?

Одного разу він терміново просить позичити всю  наявну у Вас готівку, бо з хвилини на хвилину до нього прийде важливий клієнт, а всі гроші – на рахунку в банку. Часу на роздуми немає, і Ви поспіхом віддаєте не тільки  всі  гроші з власного гаманця, а ще й ті, до яких маєте доступ на роботі.

Оговтатися і зрозуміти, що Вас обдурили, можна не одразу. Лише через тиждень, коли знайомий так і не з’явиться, і перестане відповідати на телефонні дзвінки, Ви відчуєте, що щось тут не так…

Звісно, звернетеся до поліції і з подивом дізнаєтеся, що там –  ще з десяток подібних заяв довірливих дівчат, котрі в той же спосіб були пограбовані “амурним” шахраєм.

Що і де шукати?

Щоб запобігти подібним випадкам, радимо перевіряти таких «підозрілих залицяльників» ще на початку знайомства, особливо, коли починають виникати різноманітні «фінансові» прохання.

Перевірити будь-кого легко за допомогою відкритих державних реєстрів:

З Реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців https://usr.minjust.gov.ua дізнаємося, чи людина зареєстрована фізичною особою-підприємцем та чи має якесь відношення до юридичних осіб (є його засновником чи директором). Тут то і стане зрозуміло, чи ваш потенційний наречений справді бізнесмен, можливо навіть зі списку Forbes, чи він звичайнісінький Остап Бендер – «великий комбінатор» і професійний брехун.

  1. В Реєстрі речових прав на нерухоме майно https://kap.minjust.gov.ua   можна побачити, що Ваш обранець зможе запропонувати Вам, окрім своєї руки і серця. Адже в Реєстрі міститься інформація (дані з 2013 року) про все зареєстроване за особою нерухоме майно та накладені на нього арешти. Зауважимо, що під час військового стану можуть бути певні обмеження в користуванні Реєстром.
  2.  На сайті «Судова влада України» https://court.gov.ua/ легко знайти інформацію про те, чи є (або ж був) «предмет» Вашого інтересу стороною якогось судового процесу. Може виявитися, що майбутній наречений вже був тричі одружений, весь в кредитних боргах, та ще й судимий за кримінальний злочин. Тому треба особливо пильно здійснювати пошук на сайті за повними даними особи: прізвищем, іменем, по-батькові.  Скориставшись посиланням за номером справи, можна буде ознайомитися із повними текстами судових рішень.
  3.  Єдиний реєстр боржників https://erb.minjust.gov.ua покаже, чи відкрито будь-яке виконавче провадження відносно цієї особи та які саме борги має людина (штраф, аліменти, банківські кредити тощо).
  4. Може трапитися, що «шлюбного афериста» розшукують не тільки розлючені покинуті коханки, а ще й поліція, бо він перебуває у розшуку через підозру у вчиненні якогось кримінального правопорушення. Знайти таку інформацію можна на сайті МВС України: https://wanted.mvs.gov.ua

Загалом, щоб не втрапити в халепу і вчасно помітити, що людина не та, за кого себе видає, треба не втрачати пильність. А відкриті державні реєстри Вам в цьому допоможуть!

Консультацію підготував  адвокат, що співпрацює з  Сарненським місцевим центром з надання БВПД Василь Ковташ.