×

Розпочинається набір на строкову військову службу

До уваги призовників та військовозобов’язаних Полтавський об’єднаний міський військовий комісаріат розпочинає набір на строкову військову службу. Про це «ПВ» повідомив Олександр Турченко, військовий комісар Полтавського об’єднаного міського військового комісаріату.

Стаття 65 Конституції України проголошує, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.

Згідно з Указом Президента №22/2019 від 30.01.2019 рокуПолтавський ОМВК проводить підготовчу роботу з осіннього призову. Відповідно до указу, з 1 жовтня по 31 грудня 2019 року в усіх областях України буде проходити набір на строкову військову службу.

На військову службу до лав ЗСУ будуть призиватися придатні за станом здоров’я до військової служби громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

Термін служби в армії, згідно із законом «Про військовий обов’язок і військову службу» для юнаків, які не мають вищої освіти, становить 18 місяців, для тих, хто має ступінь спеціаліста або магістра, – 12 місяців.

Незважаючи на підвищення призовного віку до 20 років, юнаки 18–19 років мають можливість за бажанням пройти службу в армії на контрактній основі.

Призовна кампанія, у разі необхідності, протягом року може бути продовжена на підставі указу президента. Крім того, чинне законодавство дозволяє главі держави оголосити дострокові й додаткові призови строковиків.

У разі, якщо громадянин отримав повістку з військкомату, він зобов’язаний прибути на призовну дільницю у строк, зазначений у повістці. Неотримання повістки з якихось причин не є підставою для ігнорування призову, так що після оголошення про початок нового призову в армію військовозобов’язаним громадянам дається десять днів на явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами неявки у військкомат можуть вважатися лише форс-мажорні ситуації, серед яких: смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі), стихійне лихо, хвороба призовника. Про це військовозобов’язаний повинен повідомити військкомат, додавши відповідні довідки.

Законодавством України також передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку або взагалі не підлягають військовому призову. «Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього закону за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності», – ідеться в законі «Про військовий обов’язок і військову службу». Наприклад, якщо у призовника є дитина до трьох років або двоє і більше дітей, студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій, призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї, священнослужителі та інші. У законі також перераховані категорії громадян, які мають повне звільнення від служби в армії. Серед них – ті, хто визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби, хто досяг 27-річного віку на день відправки на строкову службу, засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі зі звільненням від відбування покарання.

Варто відзначити, що в українському законодавстві передбачені адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення норм, що стосуються військової служби.

Так, за неявку у військкомат, відповідно до ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено штраф від 85 до 119 грн за перше порушення і 170–255 грн – за повторне порушення. Кримінальна відповідальність за ухилення від військової служби може настати за ст. 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до трьох років.

Також роз’яснюю, що відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», військовий обов’язок – це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України та є конституційним обов’язком громадян України.

Згідно з п. 3 ст. 1 закону військовий обов’язок включає й проходження служби у військовому резерві.

Пункт 10 ст. 1 закону зобов’язує громадян прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних.

Згідно зі ст. 2 п. 8 закону, виконання військового обов’язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов’язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і вмінь, необхідних для виконання обов’язків військової служби в особливий період.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 29 закону, військовозобов’язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлено, що поважними причинами неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов’язаного до військового комісаріату для призову на збори в пункт і в строк, установлені військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються перешкоди стихійного характеру, сімейні обставини та інші поважні причини, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 337 Кримінального Кодексу України «Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів», ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом, карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців. Ухилення військовозобов’язаного від навчальних (чи перевірних) чи спеціальних зборів карається штрафом до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

Прохання до призовників своєчасно з’являтись за викликом, а також при оголошенні призову у строки, встановлені законодавством, для запобігання відповідальності за порушення закону.