×

Сергій КАПЛІН: Полтаві потрібен міський голова-господар

У рейтингу керівників міст Полтаву, на жаль, визнано найгіршим з майже 30 досліджених обласних центрів та міст обласного значення. Водночас ці керівники призначають собі фантастичні, більші, ніж у президента України, 50-тисячні зарплати та потрапляють у скандали через розпиття спиртних напоїв у міськраді. Настрій у них радісний. Що ж святкує коаліція, через які успіхи така радість та де результати? Може, ми чогось не знаємо чи не помічаємо? Тоді чекаємо керівників міста у дворах та на підприємствах, в організаціях, – так вважає Сергій Каплін, лідер партії «За простих людей», майбутній кандидат на посаду міського голови Полтави.

– Ви вважаєте, уже час підбивати підсумки роботи коаліції?

– Пройшов рік після відставки Олександра Мамая. Так, спадок він залишив жахливий. Але вже досить Удовіченку і компанії годувати полтавців розмовами про попередників. Полтава має чотиримільярдний бюджет, це восьме місце за доходами з розрахунку на одного жителя. Це більше, ніж у Харкова й Одеси, і раптом 30 місце за ефективністю роботи керівників. До речі, експерти за допомогою видання «Зміст» уже підбили підсумки роботи коаліції за рік: поставили їй трійку з мінусом. Основні зауваження – непрозорість роботи, призначення керівників на посади по квотному принципу, корупція, безгосподарність та неорганізованість.

– Які ваші персональні зауваження до роботи місцевих керівників?

– Перше: відсутня програма роботи коаліції, отже, ми не знаємо, що відбуватиметься з Полтавою завтра, якими будуть пріоритети та як покращуватиметься життя полтавців. Друге: професійний рівень керівників міста жахливий. Вони призначені на основі партійних квот і корупційних договорняків. Плюс родинна корумпована мафіозна верхівка. Наприклад, «смотрящим» у місті став син Удовіченка – керівник Адмінсуду області. Касир – права рука Удовіченка Чепурко, а Шамоту примушують усе підписувати, шантажуючи позбавленням крісла секретаря. Справжній офіс міського голови не в міськраді, а в маєтку Удовіченка в Розсошенцях. Туди вони всі збираються підбивати касу і «розв’язувати всі питання». Хіба це не мафія? Можна знімати фільм чи цілий серіал.

– Які напрямки влада не допрацьовує?

– Постійні інтриги, сварки, відставки, щоквартальні перезавантаження, і немає якісної стабільної роботи. Полтавцям – видовища, хліб – можновладцям. Конкретні проблеми – транспорт, комуналка, зокрема дахи, під’їзди, вікна, ливнівки, дитячі майданчики, освітлення, парки, тротуари, дороги, техніка, ринки, будівництво і т. д. Далі – загальнобудинкові лічильники та відключення газу, згоряння коштів міста на депозитах, колапс у школах та лікарнях, загроза скасування програми «Турбота». Міська влада підіграє монополістам «Водоканалу», «Теплоенерго», «Полтавагазу». Це все, чого фактично в місті не існує, і нічого не змінюється.

– Тепер послідовно проаналізуємо деякі напрямки і результати за рік, наприклад, у транспорті?

– Обґрунтована ціна проїзду в межах 4 грн. Згадайте, як я її тримав: вигравав суди, контролював перевізників, один боровся проти всіх. Після змови Удовіченка, Чепурка, Шамоти та перевізників ціну підвищили до 5 грн за квиток. Нині влаштовують зрежисовану комедію з перевірками та вигаданими звинуваченнями й домовляються підняти до шести, потім семи, потім восьми гривень. На цьому тижні Удовіченко і Шамота провалили підготовку тендера на закупівлю 11 автобусів, які мали обслуговувати околиці. На це міськрада за мого наполягання виділила 25 млн. Але виконком не зміг професійно прописати умови тендеру, і справи вже в судах. У жовтні мали бути автобуси, але тепер доля їх не відома.

– Ви будете допомагати далі Полтаві, спираючись на свої зв’язки?

 – Так, я буду допомагати розв’язувати цю проблему. Але як можна бути такими телепнями? Півроку тому ми з екс-заступниками міського голови вже врятували тендер ЄБРР на закупівлю тролейбусів. Тоді теж через непрофесійність Удовіченка та Шамоти ми ледве його не втратили. А цього місяця ледве не зірвалося підписання документів, бо наші «смотрящі» та очільники міста були на морях і не могли домовитися, хто буде фотографуватися з документами при підписанні: влаштували сварку з істериками. Влада повністю ялова, безхребетна та безхарактерна, продажна. Тому перевізники плетуть з неї вірьовки. Треба діяти рішуче: негайно закінчити питання з купівлею автобусів і закрити проблему з околицями – Дублянщина, Огнівка і т. д. Також терміново закінчити питання з тендером ЄБРР та тролейбусами й поставити на місце перевізників. Будемо допомагати, ми не дозволимо, щоб перевізники знущалися з полтавців.

– Ви заявляли, що комунальний бюджет Полтави – мільярд, отже, які підсумки роботи влади міста у цій сфері?

– Вибачте, але у нас, м’яко кажучи, ледаченькі очільники міста. Фотографуватися люблять, робити – не дуже. Пам’ятаю скандальний бюджет-2019. Прийшов Шамота, добре, що без пива, посидів десять хвилин і пішов зі словами, що бюджет – це нудна справа. Бюджет – мільярд. Приймався і коригувався без додатків, плану навіть на рік немає. Проектів на наступний рік не замовлено, не розроблено, не згенеровано ідей, бо живуть одним днем. Наприклад, ремонтують фонтан за мільйон доларів. Я їм говорив: змініть його інженерний статус, вийдіть за межі реконструкції, зробіть, як в інших містах, – новий проект фонтану за розумні кошти. Адже на фонтані життя не закінчується, треба ще гроші на парки, дахи, дитячі майданчики, дороги, тротуари та врешті-решт – школи та лікарні, дитсадки. Люди живуть не у фонтані, а в себе у дворі. Один з десяти найкращих фонтанів світу у Вінниці коштує 36 мільйонів, там 170 тонн води, плавуча платформа 100 метрів, 560 підводних ліхтарів. В Івано-франківську фонтан на Вічевій площі коштує три мільйони, фонтан з 8-метровим струменем води у Сєвєродонецьку – п’ять мільйонів, фонтан Садко в Сумах підремонтували за 1,5 мільйона. У Києві, на Русанівці, 8-метровий фонтан зробили за три мільйони, приблизно так само у Чернігові. А наш біля стадіону «Ворскла» – 26 мільйонів гривень.

– Чи проводилися якісь капітальні ремонти доріг протягом року?

– На ремонт київського напрямку було передбачено близько 75 мільйонів за умови співфінансування 50 на 50: місто плюс область. Міська влада вирішила віддати гроші на премії та зарплати, а решту, близько десяти мільйонів замість 35–40 дати на дорогу. Зрозуміло, що тепер вчасно дороги не буде. Жодного метра капремонту безпосередньо в Полтаві теж не було. Лише дрібні підряди ямкового ремонту для замилювання очей полтавцям. На минулій сесії прийняли зміни до бюджету і збільшили до мільярда видатки на комуналку: без жодного обговорення, додатків. Тож половину грошей спіонерять. Ремонт дахів зупинили, тому що через свій непрофесіоналізм опинилися поза законодавством і технічними умовами: тепер сидять відписуються від полтавців і «курять бамбук». Бувши депутатом я залучив кошти для закупівлі техніки для прибирання бурульок та освітлення вулиці. Кілька мільйонів прийшло, але в очільників міста не вистачає клепки купити правильну техніку. Та, що придбали, не витримує вагових навантажень, не має достатньої довжини стріли. Минулого року я купив до десяти тракторів з навісним обладнанням для прибирання тротуарів від снігу: побачимо, як їх зберегли і як прибиратиметься сніг узимку.

– До речі, до зими залишилися лічені місяці, чи відомо вам щось про підготовку міста?

– Ця коаліція доживе до зими? Зрозумійте, ці хлопці можуть посваритися або злякатися – усе кинути та піти працювати на старі місця: один – у масажний кабінет, другий – на базар, третій юристом і т. д. Власної техніки не придбано: лише мої трактори, але їх вистачить тільки на міждворові проїзди. З потенційними підрядниками конструктивні переговори не ведуться, комунальні підприємства не відновлюються. Цієї зими ситуацію рятували в ручному режимі. Я сидів у міськраді, у кабінеті одного із заступників міського голови, і намагався координувати роботу: умовляли підрядників, будили профільних керівників, формували запаси піску – вранці на розчищену дорогу падав конденсат туману і формувалася ковзанка, паралізуючи місто. Необхідні були запаси піску, про які ніхто не думав. Ще доводилося всіх няньчити та мирити: у цей час Шамота і Чепурко мірялися лопатами, хто кращий комунальник і хто більше вийде в ефір через соцмережі. Не можна, щоб це повторилося цього року. Дай, боже, дочасних виборів і голову місту.

– Чи є необхідні ресурси у міста для підготовки?

– Є, звичайно. На депозиті 400 млн, 4-мільярдний річний бюджет з перспективою збільшення. Потенціал колосальний. І маса інструментів та планів для роботи. У новому уряді та Парламенті мені говорять: формується бюджет, де ваші? Чому не працюють з урядом, з Мінфіном, з профільним керівником комітету? Нагадаю, що я входив до п’ятірки депутатів Парламенту за обсягом залучення коштів у свій округ, тільки за два останніх роки понад 200 млн. Ми збудували нейрохірургічне відділення в обласній лікарні, центр екстреної медичної допомоги, замінили тисячі вікон, ремонтували десятки дахів шкіл та лікарень, купували техніку, допомагали людям, ще й закон про ренту провели, аби область і місто отримували щороку понад мільярд гривень з нафти та газу. Усе просто, вони не вміють планувати, формувати команду, працювати та контролювати.

– Є інформація, що Удовіченко та Шамота мають спільні бізнес-інтере-си з колишнім міським головою Мамаєм?

– Я попереджав: тільки я піду, вони злигаються. Так-от, через фірми Мамая вони, аби прогодувати (корумпувати) іншу частину коаліції, почали бізнес. Вони залишили фірмам Мамая всі підряди на ремонти ліфтів. На сайті видання «Зміст» видно всі зв’язки, схеми і їхніх кураторів. Там фігурують люди й фірми з кримінальним минулим та навіть підприємства-привиди, що вже закриті, але отримують держфінансування. Додатково ТОВ «Агросільгосптехніка», 25% якого належить екс-депутату міськради від Олександра Мамая Володимиру Хоменку, без аукціону отримає приміщення в оренду на вулиці Панаса Мирного. Відповідне розпорядження Олександра Шамоти опубліковане на сайті міськради. Згідно з ним, у зв’язку з відсутністю інших претендентів, ТОВ «Агросільгосптехніка» отримає 82 кв. м приміщення на Панаса Мирного, 2-А. Увага, раніше міська влада передала без аукціону 1 тис. 160 кв. м в оренду і віддала ще 500 кв. м.

– Анонсовано зміну структуру управління виконкому міськради, будуть створені нові департаменти. Це допоможе роботу міської влади зробити ефективнішою?

– Причина проста. Коаліція тисне на працівників і примушує їх звільнитися, аби посадити своїх родичів, коханців та коханок у крісла з зарплатами 50 тисяч гривень. Керівники міста не стежать за юридичною практикою і не знають, що рішенням Верховного суду України визначено, що при звільненні посадовця його роботодавець повинен дати йому рівнозначну посаду. Тому ця реформа – весільна розвага – перекочування яєць з однієї холоші в іншу. Усе закінчиться ще більшою безгосподарністю, хаосом, роздуванням штату та кумівством. Мені телефонують працівники виконкому і скаржаться, чому до нас щодня приходять невідомі люди та вимагають якісь фінансові документи, розрахунки й т. д. Ми ж з вами розуміємо, що хлопці приміряються, де і що вкрасти, входять у курс справи. Краще б поїхали у двори подивилися, у якому стані місто, а не циганили поверхами міськвиконкому.

– Коли відбудеться наступна сесія міськради?

– За законом кожні 30 днів має проходити сесія міськради. Накопичилося багато питань: програма «Турбота», ливнівки, будівництво об’єктів інфраструктури, фонтани, тротуари, колапс з ремонтом доріг, облаштування парків, соціалка. Ще необхідно затвердити документи щодо купівлі тролейбусів за програмою ЄБРР та розв’язувати проблему через вимоги перевізників підняти тарифи на проїзд. Плюс загроза масового встановлення загальнобудинкових лічильників на воду. Але коаліція не може зібрати сесію – безплатно депутати не хочуть брати у ній участь. Батьківщина, наприклад, вимагає прийняття рішення про передачу їй кіосків, підприємці, навпаки, вимагають зупинити терор проти них, а з іншого боку, приїде на сесію чоловік 300 підприємців помститися за свого побратима. Згадайте, як минулого тижня під час демонтажу кіоску до споруди увійшов її власник Володимир Пронь і зачинився. До речі, він розказав, що ця споруда стоїть тут уже 12 років. Підприємець подав документи на продовження, але реакції з боку влади не було. До нього зателефонували невідомі та запропонували тисячу доларів за споруду, щоб у майбутньому все «порішать». Інакше кіоск знесуть. Підприємця підняли разом з ним… На демонтажі була присутня заступник міського голови Тетяна Юрченко (команда Удовіченка). Не знаю, що має відбутися з чиновницею, аби вона дала відмашку вантажити кіоск разом з живою людиною. Це посягання на життя та свободу громадянина і має зацікавити правоохоронців.

– Сесія – це привід для звітування за рік, який вони при владі в місті?

– Так, пройшов рік, і треба звітувати перед полтавцями. Це як у магазині – вихід і каса: платіть за всі свої гріхи та помилки. За що звітувати? Кадетський? Його вибігала «Свобода». І, як на мене, багато розуму не треба, щоб віддати дяді з Києва частину серця міста. Влада так і не змогла згенерувати свій проект. Узяла й віддала. Ще побачимо, чим усе закінчиться. Я через свої контакти в новому Парламенті, займаюсь тим, щоб у Державної судової адміністрації, яка буде робити реконструкцію Кадетського, не забрали гроші. Ви ж бачите, який дефіцит фінансів у бюджеті: треба пенсії піднімати, зарплати, видатки на армію, тарифи знижувати. Про наш Кадетський там думають найменше. Може, вони розкажуть на Садах або на Червоному Шляху про півмарафон, коли півміста стояло через недолугу організацію з боку міськради. Може, прозвітують про найдорожчий фонтан у Європі тим, хто проживає на Половках та Огнівці без газу. Чи про підвищення ціни на проїзд розкажуть на Алмазному та Леваді. Або на «Мотелі» про відсутній капремонт доріг, чи як вони блокують петицію про свою відставку?

– Ваша дружина Владлена Каплін очолює організацію «Молодь проти наркотиків». Вона ініціювала петицію з вимогою до міськради знищувати рекламу наркотиків на стінах будинків. Як просувається збір підписів?

– Добре, уже зібрано 30 відсотків. Це біда: в Україні два мільйони наркоманів і до 100 тисяч наркодилерів. 18 процентів дітей віком від 11 до 17 років пробували наркоту. На кожному будинку, на школах ці написи. Ми знищили кілька тисяч, заблокували понад тисячу сайтів. Переходьте на сайт міськради у розділ «Петиції» та підпишіть її. Ще раз звертаюсь до батьків: наркотики перестали бути доступними тільки для дітей з багатих родин. Ціна дози на сайтах, що рекламуються на стінах будинків, – від 150 гривень. Один прийом – і доля дитини зламана! Небезпека поруч з нашими дітьми. Убережімо разом їх від горя! Допоможіть нам у цій боротьбі. Дивно, але міська влада блокує нашу боротьбу з наркотиками. Невже і вона разом з наркодилерами?