×

Що передбачає Договір обов’язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам?

Турбуватися про домашнього улюбленця, слідкувати за його здоров’ям –  далеко не всі обов’язки відповідального власника тварини. Через недбалість у догляді та вихованні, домашній улюбленець може становити небезпеку для оточуючих. Доволі часто постраждалими від тварин, а перш за все собак, стають сусіди чи просто перехожі на вулиці. Мова йде про собак, котрі через свої фізіологічні особливості здатні вийти з під контролю власника та заподіяти шкоду.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», особа-власник домашньої тварини зобов’язаний забезпечити безпеку оточуючих людей, тварин і майна від заподіяння шкоди супроводжуваної тварини, якщо вони з’являються поза місцем свого проживання або утримання. І тому на законодавчому рівні затверджений обов’язок власника страхувати відповідальність за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам.

Отож, постанова Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку і правил проведення обов’язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам» прийнята з   метою   забезпечення відшкодування  шкоди,  заподіяної  життю,  здоров’ю  та/або  майну постраждалої особи.

Хто і коли повинен укладатися договір страхування?

Власники собак,  породи яких зазначені у додатку цього Порядку, до або під час її реєстрації, перереєстрації повинні в установленому порядку укласти   договір   обов’язкового   страхування   відповідальності власників  собак  за шкоду,  яка може бути заподіяна третім особам.  У разі  відсутності договору страхування реєстрація,  перереєстрація собак не проводиться.

У разі  в’їзду  на  територію України та відсутності договору страхування,  укладеного в Україні, іноземець-власник собаки повинен укласти договір  страхування,  крім  випадків,  коли  власник собаки уклав відповідний договір у державі,  з  уповноваженою  організацією  із страхування  відповідальності  власників собак якої Україна уклала угоду про взаємне визнання договорів такого страхування.

Яку шкоду потрібно відшкодовувати?

Відшкодуванню підлягає пряма шкода,  заподіяна  внаслідок агресивної та/або непередбачуваної дії собаки.  Розмір  шкоди визначається в установленому законодавством порядку.

На яке відшкодування можна розраховувати?

Відповідно до ст. 6 цього Порядку передбачене відшкодування:

  •  у разі відшкодування спадкоємцям особи, яка померла внаслідок страхового випадку, – 11 000 гривень;
  • у разі  призначення  потерпілій фізичній особі I,  II або III групи інвалідності – відповідно 8 250, 5 500, 2 750 гривень;
  • за кожний день непрацездатності  потерпілої  фізичної  особи, розладу   здоров’я   у    дитини  – 20  гривень,   але не більш як 2 500 гривень;
  • у разі пошкодження (знищення) майна третьої особи – у розмірі його балансової вартості,  але не більш як 30 000 гривень. У разі відсутності балансової вартості майна його  розмір  установлюється страховиком   за   домовленістю  з  третьою  особою,  але не більш як 30 000 гривень.  Якщо  така  домовленість  не  була  досягнута, розмір збитків установлюється за рішенням суду.  У разі часткового пошкодження майна для виплати страхового відшкодування  оцінюється вартість  майна,  що  підлягає  заміні  або  відновленню (вартість відновлення), у визначеному законодавством порядку.

Довідково. 10 листопада 2021 року Кабінет Міністрів України підтримав зміни до Порядку і правил проведення обов’язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам. Уряд, керуючись пропозиціями громадських та зоозахисних організацій, вніс 52 породи собак до переліку небезпечних. Цей перелік можна знайти у Додатку 1 цього Порядку.

Консультацію підготував головний юрист відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру з надання БВПД у місті Києві Кирило Валько.