
Багато хто з нас ладен віддати все на світі за можливість легко прокидатися і йти на роботу сповненим сил та у гарному настрої. Але, на жаль, постійні стреси та недостатність сну не завжди сприяють відмінному самопочуттю та значно впливають на активність протягом дня. Тож найбільш імовірним виходом із ситуації стали напої поживної та тонізуючої дії, які надають сил та бадьорості, але вони в деяких випадках можуть зашкодити здоров’ю. Тож кореспонденти «ПВ» розкажуть, як саме та що варто пити, аби бути енергійними та веселими без шкоди для власного здоров’я.
Ранкові смузі як енергетичний напій та поживний сніданок
На сьогодні в суспільстві існує значний попит на напої, якими можна втамувати голод із значною користю для організму. Серед них найбільшого розповсюдження набули напої до сніданку або смузі. Їх виготовляють з додаванням йогуртової, фруктової частин, харчових волокон та різноманітних вітамінів. У готовому вигляді це щільний в’язкий продукт – щось середнє між йогуртом, корисним вітамінізованим коктейлем і молочним десертом, тобто одночасно напоєм і швидким готовим сніданком.
Основою для смузі зазвичай слугує натуральний сік або молочна основа, в яку додають максимально корисні і поживні натуральні інгредієнти: шматочки фруктів, злаки, соєві продукти, харчові волокна, вітаміни та мікроелементи.
Для виготовлення смузі використовують високоякісну натуральну сировину, яка вимагає санітарного контролю на всіх етапах виробництва і застосування спеціальної асептичної упаковки для готового продукту. Через те, що виготовленя смузі в умовах масового виробництва є технологічно складним процесом, коштують вони досить дорого. Але приготувати корисний напій можливо і в домашніх умовах. Для цього варто лише купити необхідні інгредієнти та змішати їх у блендері. Такі сніданки не лише поліпшать настрій та додадуть сил, але й принесуть суттєву користь організму.
Прихована небезпека енергетиків

Чай, кава та енергетичні напої всім відомі як найкращі помічники в ситуації, коли потрібно швидко прокинутися або отримати додатковий заряд сил. Називаючи себе кавоманами, чаєфілами й енерголюбами, ми, по суті, мало що знаємо про ці напої і тим більше про їх реальний вплив на нас.
За легендою, своєю появою чай зобов’язаний молодому Будді, якого під час нічних медитацій часто долав сон. Соромлячись своєї слабкості, він один раз обрізав собі вії, посадив їх у землю й виростив у такий спосіб кущі із зеленими листочками. Відтоді напій із цих листків став основою здорового харчування поряд із фруктами.
Крім збадьорення, чай також допомагає організму відновитися після тривалого перебування на сонці, стресу, знижує рівень холестерину в крові, очищає від впливу хімічних речовин, має протиракову дію й захищає від захворювань серця. Головне в цій справі – не перестаратися, адже міцний чай у великих кількостях і сам може викликати справжнє сп’яніння, що досить шкідливо для організму. За підрахунками лікарів, добова норма без ризику для здоров’я – 2-3 чашки неміцного напою.
Крім цього, значною проблемою при неправильному вживанні чаю може стати велика втрата магнію, відповідального за стан нервової системи. А без нього чай, замість обіцяної енергії, принесе лише втому, слабкість та знизить концентрацію уваги. Тому фахівці радять заїдати напій фруктами, горіхами та іншими продуктами, багатими на магній.
Основне застереження від лікарів щодо вживання чаю стосується кофеїну. Існує думка, що кофеїн – істотний чинник ризику інфаркту міокарда. Незважаючи на те, що чай містить кофеїну вдвічі менше, ніж кава, саме чайний «збудник» діє більш тривалий час. Тому, аби позбутися 80% кофеїну в чаї, необхідно залити його окропом, почекати 30 секунд і злити рідину. Подальша порція окропу утворить уже «безпечний» напій.
Великий композитор Іоган Себастьян Бах колись присвятив каві цілу кантату. Тож не дивно, що і в наш час цей напій настільки популярний, що став другим після нафти товаром міжнародної торгівлі. Бадьорий погляд на світ – не єдина заслуга кави. Адже усім відомо, що вона запобігає виникненню склерозу та допомагає тим, хто досить часто переносить тривалі навантаження. Науковці стверджують, що одна чашка кави допоможе стати сильнішим і витривалішим на цілих 6%.
Але кава є другом тільки в невеликій кількості. При постійному зловживанні напій може негативно вплинути на рівень холестерину в крові, пошкодити стінки шлунка та збільшити вироблення соляної кислоти. Такі побічні дії небезпечні при гастритах та виразках шлунку. Також несумісний напій із захворюваннями нирок, безсонням, підвищеною збудливістю, гіпертонією, глаукомою та психічними розладами.
Та якщо енергії від чаю та кави вистачає на декілька годин, сучасний синтетичний енергетик миттєво піднімає настрій і стимулює розумову діяльність, а також надає сил на більш тривалий термін.
Але подарований запал – усього лише міф, адже сам напій навпаки використовує запаси нашої власної енергії. Тобто у війні з утомою ми, неприродно висмоктуючи крихти сил, що залишилися, одержуємо в результаті втому в кілька разів більшу. Звідси дратівливість і депресії. Ці напої вже сьогодні заборонені у Франції, Данії, Норвегії. І не на рівному місці, адже перевищення дози на дві банки часто призводить до підвищення артеріального тиску, рівня цукру в крові, викликає прискорене серцебиття й тремтіння в кінцівках. А про випадки смерті від енергетиків ми чуємо сьогодні на кожному кроці. Тож, бажаючи на годинку чи дві стати надпотужним, слід замислитися, чи варто за це платити власним здоров’ям.
Секрет потужних тренувань та вражаючих результатів
Останнім часом зростає популярність напоїв для занять спортом – ізотоніків. Напоям для спортсменів властивий сильний тонізуючий ефект. Вони компенсують дефіцит води й солі, втрату поживних речовин, сприяють відновленню сил після фізичних навантажень, стимулюють роботу мозку і загальний фізичний стан.
Професійні тренери зазначають, що ізотоніки повинні містити близько 6 % вуглеводів, адже це забезпечує легке засвоєння напою в травному каналі людини. Також спортивним напоям властиве оптимальне співвідношення натрію, калію, магнію й фосфору та інших необхідних організму мікроелементів.
Окрім цього, у їхньому складі міститься значна кількість кофеїну, амінокислот та фосфоліпідів.
Основу енергетичних напоїв складають рослинні екстракти й кріокомпозити природних адаптогенів: женьшеню, гуарани та кофеїну. Женьшень сприяє підвищенню витривалості, прискорює процеси відновлення після стресу чи фізичної втоми. Гуарана — природний стимулятор центральної нервової системи, який миттєво надає організму енергію, стимулює діяльність мозку. Вона за хімічним складом і фізіологічною активністю подібна до кофеїну, багата на гуаранін, алкалоїди, таніни, які проявляють біологічно активні властивості з вираженою стимулюючою й тонізуючою дією. Але останнім часом у рецептуру спортивних напоїв почали додавати біологічно активні добавки, зокрема антиоксиданти й адаптогени: обліпиху, золотий корінь, аралію та високоочищене муміє.
До стимулюючих добавок у напоях для спортсменів відносять і ліпотропний комплекс, до якого входить L-карнітин, що бере участь в обміні жирних кислот, та мікроелемент хром, який регулює обмін жирних кислот і холестерину. Під час інтенсивних навантажень карнітин забезпечує м’язові тканини енергією. Адже наявність карнітину в ізотоніках призводить до поліпшення функції серця, зменшення кількості підшкірного жиру, більш швидкого відновлення сил за рахунок загального поліпшення обмінних процесів у клітинах.
Тонізуючі напої в більшості країн належать до лікарських препаратів і продаються тільки в аптеках. У нашій країні такого обмеження немає. Але варто пам’ятати, що вживання тонізуючих рідин у значних кількостях може бути причиною ряду хвороб: депресія, безсоння, серцеві захворювання. Тому перед початком їх вживання варто провести консультації з фахівцями.

Плодово-ягідний смузі
• 1/2 скл. гранатового соку;
• 1/2 скл. йогурту без наповнювача;
• 1/2 скл. чорниці;
• 1/2 скл. ожини;
• 1/4 скл. вишні без кісточок.
Помаранчевий смузі з апельсином
та морквою
• 1/4 скл. апельсинового соку;
• 1/2 скл. йогурту без наповнювача;
• 1 апельсин;
• 1/2 персика або хурми;
• 1 морква.
Ананасово-імбирний смузі з бананом
• 1/2 скл. ананасу;
• 1/2 скл. йогурту без наповнювача;
• 1/2 скл. ананасового соку;
• 1 банан;
• 1 ч.л. натертого імбиру.
Поживний зелений смузі зі шпинатом
• 1/2 скл. апельсинового соку;
• 1/2 скл. йогурту без наповнювача;
• 1/2 авокадо;
• 2 ківі;
• жменя шпинату.
Полуничний смузі «Поцілунок янгола»
• 1/4 скл. молока;
• 1/2 скл. йогурту без наповнювача;
• 1/2 скл. малини;
• 1/2 скл. полуниці.
Якщо смузі здасться Вам кислуватим – додавайте мед.
Напій для тренувань на основі шипшини
• літр питної води;
• 3 ст. л. аптечного сиропу з шипшини;
• сік 1 лимону;
• 4 таблетки аскорбінової кислоти без домішок.
У підігрітій воді розчинити аскорбінову кислоту, а потім поступово маленькими порціями додавати сироп шипшини. Наостанок вичавити сік з лимону.