×

Що робити при укусах отруйних плазунів,бджіл,ос та кліщів?

Що робити при укусах отруйних плазунів,бджіл,ос та кліщів

Полтавська міська рада попереджає мешканців Полтавської області, адже зараз сезон відпочинку на природі. Більшість мешканців міста на вихідних полюбляє виїхати до лісу чи за місто. Але потрібно завжди пам’ятати, що треба дотримуватися певних правил поведінки на природі, адже там може чатувати небезпека.

При прогулянках та туристичних походах у лісах, біля озер та ставків не виключена можливість зустрічі з отруйною змією. Будучи нічними тваринами, удень вони ховаються в старих пнях, у копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Укус змії може мати дуже серйозні наслідки, тому що отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини – серцево-судинну, кровотворну, нервову. У вкушеного вже через півгодини наступають загальні ознаки отруєння: слабість, головний біль, блювота, задишка, запаморочення, з’являється набряклість тканин, запалення лімфатичних вузлів.

Перша допомога при укусах змії:

– допомогти постраждалому зайняти зручне положення;

– укушену кінцівку опустити нижче рівня серця;

– висмоктати отруту з рани (при пошкодженні слизової оболонки губ або рота, при кровотечі ясен цього робити не можна);

– при можливості промити рану розчином марганцю або перекисом водню, змазати місця укусу спиртом, горілкою, одеколоном та перев’язати;

– давати якомога більшу кількість рідини, щоб зменшити концентрацію отрути в організмі;

– обмежити фізичні зусилля, щоб зменшити розповсюдження отрути в організмі;

– не давати алкоголь і препарати, які підвищують тиск;

– якомога швидше доставити потерпілого у лікарню.

Загрозу для здоров’я дітей та дорослих, особливо для тих, хто потерпає від алергії,становлять оси, бджоли і кліщі. При їх жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція. Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини. Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола: сильний біль, свербіж і печіння, почервоніння і набряк.

Що слід робити при укусах комах:

– видалити по можливості жало, підчепивши нігтем, пінцетом, голкою;

– промити ранку етиловим чи нашатирним спиртом;

– прикласти до цього місця шматочок цукру, шо сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку або льоду для зменшення болю;

– дати випити міцного і солодкого чаю.

Кліщі – є носіями кліщового енцефаліту найбільш активні у весняно-літній період. Для попередження цього захворювання при лісових прогулянках, зборів ягід, грибів, необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил:

– одяг повинен надійно закривати тіло;

– вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом;

– можна застосовувати засоби відлякування комах, так звані репеленти (креми, лосьйони, аерозолі).

Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природніх утворень на шкірі.

Що слід робити при укусах кліщів:

– кліщів, що присмокталися, треба видалити (для того шкіру навколо кліща змащують олією, ефіром, бензином, після цього паразит виходить самостійно);

– ранку потрібно змазати розчином йоду;

– якщо при видаленні кліща голівка його відірвалась і залишилась в товщі шкіри, потрібно звернутися в медичну установу для видалення голівки та введення гамма-глобіну і подальшого спостереження протягом трьох тижнів.