×

Що таке ботулізм і як від нього врятуватися?

З початку 2019 року фахівці Держ-продспоживслужби зафіксували 40 випадків захворювання на ботулізм (у трьох випадках – летальних), що майже на 30% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Причому більш ніж половина всіх випадків ботулізму пов’язана із вживанням рибної продукції, зокрема промислового виробництва (10%).

Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання, яке може призвести до тяжких наслідків для організму, аж до летального. Збудник – бактерія Clostridium botulinum, а точніше токсин, який вона виділяє. Самі бактерії широко розповсюджені у ґрунті та водоймах. Для накопичення токсину потрібні анаеробні умови – зберігання без доступу повітря.

При харчовому ботулізмі інкубаційний період може тривати від кількох годин до десяти діб. На початку захворювання можуть спостерігатися втома, зниження апетиту, слабкість, сухість у роті. Потім починаються розлади травлення – нудота, блювання, діарея, біль у животі. Також можливі симптоми з боку нервової системи – запаморочення, розмита картинка перед очима, стає важко ковтати і вдихати повітря. Без лікування може розвинутися паралітична кишкова непрохідність – парез кишківника. У найгіршому випадку хворому загрожує зупинка дихання та смерть.

Характерно, що температура при цьому може не підвищуватися, через що люди часто недооцінюють важкість власного стану.

Які продукти особливо небезпечні?

В особливій зоні ризику – ковбаса, шинка, в’ялена, копчена або слабо просолена риба, м’ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Токсин руйнується після термічної обробки тривалістю 20 хвилин (натомість сама бактерія може жити в окропі понад шість годин, тому термічна обробка перед консервацією – зовсім не гарантія безпеки). При цьому м’ясо має бути нарізане скибками товщиною не більш ніж 2 см.

Чи можна визначити наявність токсину на вигляд та смак?

У деяких випадках заражена токсином їжа може нічим не відрізнятися від звичайної, не мати підозрілого запаху та смаку. Маркер небезпеки – роздута кришка бляшаної банки або ж помутніння і бульбашки у рідині, у якій зберігаються продукти. Проте для зараженої консерви це необов’язково.

Власні консерви – завжди безпечні?

Ботулізм може бути й у консервах власного приготування. Особливо, якщо на овочах були залишки ґрунту. Тому промиванню овочів перед консервацією треба приділяти особливу увагу. Додавання у консерви оцту і лимонного соку знижує ризик розмноження токсинів, але 100%-ї гарантії безпеки не дає. Сіль проти ботулізму взагалі безсила, якщо її вміст у продуктах нижчий 18%. Якщо сумніваєтеся у якості консервів, краще піддати їх термічній обробці безпосередньо перед вживанням.

Отже, Держпродспоживслужба рекомендує населенню більш уважно ставитися до такого виду продукції і більш ретельно вивчати дані щодо їх виробництва та не вживати в їжу пі-дозрілі або невідомого походження продукти.

Особливо Держпродспоживслужба наголошує про заборону придбання в місцях стихійної торгівлі небезпечної для захворювання на ботулізм продукції, адже вона реалізується в антисанітарних умовах, без дотримання температурного режиму та без документації, яка підтверджує їхні якість та безпеку.