×

Щоб не було катастрофи, Полтаву треба призакрити, фінансово підтримати кожну родину і особливо лікарів

«Через слабкість, безхарактерність місцевої влади Полтава досі не закрита, влада міста боїться, «заглядає в рота уряду» і не діє рішуче, щоб захистити полтавців», – так вважає лідер «Партії простих людей» Сергій Каплін. Ми звернулися до нього по конкретні коментарі та поради.

– Що означає призакрити і чим це відрізняється від блокади?

– Полтавців, які мають батьків або роботу за межами міста, необхідно пропускати, але ретельно перевіряти їхній стан і проводити інформаційну роботу, безплатно забезпечувати засобами захисту. Те саме з людьми, які працюють за межами Полтави або мають там батьків та рідних. У всіх різні долі і ситуації. Товари мають доставлятися, але під контролем відповідних служб, машини і водії ретельно дезінфікуватися. Наприклад, тепер усі мінятимуть зимову гуму на літню, і хлопці на СТО стануть головними переносниками вірусу. Це треба негайно зупинити! Навіть один хворий у місті – трагедія, яку потім буде важко зупинити. Адже медицина технічно і фінансово не дуже забезпечена, медики із зарплатами 3 тис. 500 грн на місяць і ризиком для родини довго не протримаються. Що їм будуть обіцяти? Землю, як атовцям? Ніхто у ці казки вже не повірить. Італії, Іспанія, США падають на коліна! Тому треба перешкодити появі хвороби, бо пережити її удар буде важко.

– Наше місто у групі ризику?

– Ви самі зробіть висновки, а я просто дам інформацію. Полтаву щодня перетинає 26,6 тисячі авто. Тепер на порядок менше, але… Полтавщина межує із сімома областями України: Чернігівською, Сумською, Дніпропетровською, Кіровоградською, Харківською, Київською, Черкаською. Ще маємо чотири дороги державного значення: міжнародна автодорога М-03 Київ – Харків – Довжанський, інтенсивність руху автотранспорту – 13,6 тис. од./добу; міжнародна автодорога М-22 Полтава – Кременчук – Олександрія, інтенсивність руху автотранспорту – 3,8 тис. од./добу; національна автодорога Н-12 Суми – Охтирка – Котельва – Полтава, інтенсивність руху автотран
спорту – 6,2 тис. од./добу; регіональна автодорога Р-11 Полтава – Красноград, інтенсивність руху автотранспорту – 2,9 тис. од./добу.

– Як довго транзитні авто перебувають безпосередньо в Полтаві і чим це загрожує?

– Вони їдуть 20 км Полтавою! Відсутність об’їзної дороги змушує транзитний автотранспорт рухатися дорогами міста, а 20 км вулиць суміщені з ділянками автошляхів державного значення. Ці люди заправляються на наших заправках, користуються нашими магазинами, миються у наших мийках та ремонтують пошкоджені колеса. Кожен десятий їде дивитися на галушку, альтанку, міняти валюту, кидає у вікно недопалки, сміття, організовує перекуси, лишається спати у місті й т.д. І просто їздять дорогами, які не обробляються, як при Кукобі. Просто вдумайтесь у ці цифри.

– До Полтави приїздить багато громадян з інших районів та міст. Це теж фактор ризику?

– Небезпечний кожен гість міста, заражений коронавірусом. Кількість населення – 290 тис. осіб, щільність – 2800 осіб/км2. Тут може все вибухнути з геометричною прогресією. Ми ж не знаємо, чи були вони за кордоном, не знаємо їхній діагноз, експрес-тестів немає, а деякі очевидці говорять і пишуть, що вони не завжди показують точний результат. А ще часто люди приховують свою хворобу. Вони сідають у тролейбус і маршрутку, ідуть у магазин, залишать, можливо, заражені гроші, спираються на банкомати, стоять на одній-другій-третій зупинці.

– Чи можуть у Полтаву привезти коронавірус депутати та бізнесмени?

– Нині з’явився новий вид бізнесу – міжміське транзитне підвезення людей. Транспорт між містами не працює, і люди платять гарні гроші, аби доїхати до Полтави з Миргорода, Пирятина, Києва, Харківщини та Луганщини, навіть із Західної України. Подивіться на ринок подобової оренди квартир – і все зрозумієте. Це перша загроза. Також у нашому м істі функціонує майже десять тисяч підприємств, сотні установ та організацій, додайте 130 тисяч осіб, що тут працюють. Тут нафтогазовий бізнес, фінанси, страхування, будівництво, промисловість, транспорт, логістика, постачання товарів тощо. Сюди приїжджають депутати всіх рівнів, бізнесмени, чиновники, силовики. Ми не знаємо, кого і куди – у Європу, Туреччину чи Єгипет – вони теж возили на 8 Березня чи місяць, тиждень тому. Кого коли возили їхні друзі та партнери. Ніхто не знає реальної тривалості інкубаційного періоду хвороби.

– З інших районів теж вахтою везуть сотні людей на роботу?

– Не тільки із сусідніх районів. Потрібен жорсткий контроль тих, хто працює вахтовим методом у Полтаві: будівельників, нафтовиків. Не секрет, що в Полтаву приїжджають працювати люди з районів, інших міст та навіть країн. Наприклад, знайома розповіла, що їхала з Борисполя маршруткою «Зелений слон» із кількома дівчатами, які летіли із враженого коронавірусом Риму, але з пересадкою. Їх ніхто не перевіряв і не закривав р р ру у на карантин. Я знаю випадок, коли жінка повернулась із-за кордону і потім робила манікюр десяткам інших людей.

– Але ж і ми їздимо за місто і можемо заразитися?

– У Полтаві 55 тисяч авто! Щодня з міста у справах або в гості виїжджають тисячі людей! Наші полтавці там роблять покупки, отримують гроші, заправляються, спілкуються з іншими людьми і потім повертаються. Вони контактують із невідомими особами в інших регіонах, де ситуація критична і вже вирує коронавірус. Часу вільного багато: люди цілими родинами їздять регіоном та країною, як завжди, недооцінюючи загрозу. Я знаю тисячі людей, зокрема депутатів різних рівнів, які спілкуються з іншими депутатами тих фракцій, де вже є інфіковані. Те саме відбувається з чиновниками та правоохоронцями.

– Що робити з нашою молоддю?

– Особлива ризикована категорія – це молодь: 40 тисяч студентів! Їхня міграція фактично безконтрольна, молодь мобільна і динамічна. У них тут друзі, знайомі, вони відвідують одне одного. Кохання або дружбу не зупинить жоден коронавірус, усі ми були чи є молодими. Через те що молоді люди не входять до групи критичного ризику, вони поводяться безпечно і легковажно. Вони можуть бути носіями вірусу навіть без видимих ознак і заразити літніх людей, які потім понесуть хворобу у тролейбуси, маршрутки та магазини.

– А що робити з тими авто, які привозять продукти?

– Усі харчові продукти, ліки та інші товари мають довозитись, але машини дезінфікуватися і по можливості с упроводжуватися нашими, у тім числі громадськими, патрулями. Водії мають бути у масках і рукавичках, із закритим волоссям, не покидати автомобіль. Міська влада має контролювати ціноутворення на товари, не дозволяти спекуляцій та інших зловживань. Раніше закриємо місто, переживемо раніше і відкриємо робочі місця: базари, магазини, підприємства, бюджетні установи, ресторани, люди підуть на роботу. Відновиться життя Полтави. Подивіться на Китай, який встає із колін після трагедії. А увесь світ ще страждає.

– Ви задоволені роботою штабу міськради?

– Не хотілось би нині критикувати місцеву владу за її недолугий антикороновірусний штаб. Несамостійність. То десять осіб у маршрутці, потім 20, далі половина. Прогинаються перед усіма: перевізниками, супермаркетами, які задирають до неба ціни, перед головою облдержадміністрації, урядом. Тільки не перед полтавцями. Непрофесійність. Жовті стрічки для лікарів не спрацювали, безплатний проїзд для медиків виллється у те, що 5 млн грн осядуть у кишені перевізників. А лікарів треба просто розвозити на роботу окремими автобусами на зразок шкільних, потрібен окремий графік, і не забути тих, хто добирається попутками з районів. Не шкодуйте на лікарів ніяких грошей, хлопці. На фоні безробіття і безгрошів’я полтавців барани з міської влади не хочуть зменшувати собі зарплату і премії. АТБ та інші супермаркети працюють, завищуючи ціни удвічі, а ринки, де ціна б була удвічі нижчою і де продавці готові одягти навіть акваланги, – ні. Міська влада боїться навіть писнути щодо АТБ, бо його власники володіють телеканалом «Центральний». А аптеки, більшість яких належить команді Шамоти та Удовіченка? Ціни на маски та ліки захмарні.

– Ви приділяли багато уваги медицині міста, немало побудовано та відремонтовано за кошти, які ви залучили. Як це допоможе Полтаві?

– Усе, що можна було зробити для медицини Полтави, я за час депутатства зробив. Реально робили, що могли, – залучили у медицину Полтави третину мільярда гривень, збудували найкращу в Україні станцію швидкої допомоги, побудували найкращу у Східній Європі нейрохірургію, відремонтували обласну лікарню, тубдиспансер, госпіталь ветеранів війни і ще кілька закладів охорони здоров’я. Тепер місцевій владі треба просто на деякий час призакрити місто і рятувати людей. Якщо вірус переступить поріг міста, то буде катастрофа.