×

Шлюб до повноліття

Право на створення сім’ї має особа, яка досягла шлюбного віку. Сімейним кодексом України встановлено шлюбний вік для чоловіків та жінок – вісімнадцять років.

Сім’я  створюється на підставі шлюбу – союзу між  чоловіком та жінкою, які мають намір любити і поважати один одного, спільно проживати,  виховувати дітей, надавати взаємну допомогу, нести спільну відповідальність один за одного. Сім’я – це довіра, любов і підтримка!

Саме з метою  створення сім’ї і звернулася до Котелевського бюро правової допомоги  неповнолітня Олександра Щ.,  яка хотіла отримати  право на шлюб в судовому порядку. Адже відповідно до Сімейного кодексу України, в окремих випадках, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.  

Для надання Олександрі  Щ. правової допомоги було призначено досвідчену юристку, фахівчиню в галузі сімейного права — Саєнко Ольгу Василівну, очільницю відділу «Котелевське бюро правової допомоги» Полтавського місцевого центру з надання БВПД. 

Клієнтка розповіла, що у липні 2019 року вона познайомилася із хлопцем Олександром, з яким склалися дуже теплі та щирі стосунки, і в них виникли взаємні міцні почуття любові та поваги один до одного.

Цього літа пара вирішила одружитися, але дівчина ще не досягла  повноліття. Батьки дівчини та хлопця  проти укладення цього шлюбу не заперечували, а майбутній наречений спроможний матеріально забезпечувати в майбутньому свою нову сім’ю.

«Визнання  права на укладення шлюбу було необхідним і відповідало інтересам клієнтки, оскільки вона була  вагітна  терміном 26 тижнів, що підтверджувалося відповідною довідкою лікарняного закладу, тому  й виникла така необхідність  терміново зареєструвати  шлюб до народження дитини» – зазначила Ольга Саєнко.

Фахівчиня бюро склала та подала до суду заяву про надання права на шлюб Олександрі.

Відповідно до рішення Котелевського районного суду Полтавської області заява клієнтки бюро задоволена, а судове рішення допущене до негайного виконання. На сьогодні Олександра та Олександр вже зареєстрували свій шлюб, а в нашій державі з’явилася ще одна молода сім’я.

Консультує юристка Котелевського бюро правової допомоги Ольга Саєнко.

Хто може звернутися до суду за наданням права на шлюб?

Заява до суду подається особою, яка досягла 16-річного віку. Суд має отримати відповідні докази, які підтверджують те, що ранній шлюб відповідатиме інтересам дитини, зокрема: фактичне створення сім’ї, народження в такій сім’ї дитини, вагітність неповнолітньої жінки. Такі справи розглядає суд за місцем проживання заявника.

Чи потрібна згода батьків неповнолітньої особи?

Згода батьків або їх заперечення проти реєстрації шлюбу їхньою  неповнолітньою дитиною вирішального значення не мають, але судом з’ясовується їхня позиція. При цьому батьки неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб, вказуються в заяві про надання права на шлюб як зацікавлені особи.

Які документи потрібно додавати до заяви?

До заяви додаються копії відповідних документів, а саме: свідоцтво про народження, медичні довідки про вагітність, відмова органу державної реєстрації актів цивільного стану тощо.

Рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу з конкретною особою, яка зазначена в рішенні суду. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб, є неповнолітніми, то в такому разі кожній з них необхідно звернутися до суду з окремою заявою про надання права на шлюб.

Нагадуємо, що скористатися своїм правом на безоплатну правову допомогу  громадяни можуть звернувшись до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,  що знаходиться за адресою:  м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або за телефоном (0532)56-02-88.