×

Сьогодні 115-та річниця від дня народження Оксани Мешко

30 січня о 13-00 у приміщенні обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.Гончара з ініціативи Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) і за сприяння Департаменту культури і туризму облдержадміністрації відбудеться презентація нового видання УІНП «Українські жінки ХХ століття».

До настінного календаря «Українські жінки ХХ століття» увійшли видатні, але маловідомі українки, чиї ювілеї відзначатимемо у 2020-му. Ці жінки були винятковими в історії України. Кожна з них у різний спосіб вплинула на становлення та розвиток української держави, її культуру, освіту й науку наприкінці ХІХ – ХХ століттях. Перша жінка в Австро-Угорщині, яка отримала диплом лікаря; зв’язкова ОУН, що понад дев’ять років пробула в підпіллі; заступниця командира авіаполку спеціального призначення; засновниця жіночих відділів «Карпатської Січі».
Серед особистостей, які увійшли до видання, є і три, чиї життя та доля пов’язані з Полтавщиною.
Українки у календарі розміщені за місяцем, у якому народились. На першій шпальті є наша землячка Оксана Мешко. Вона народилася 115 років тому, 30 січня. Тож, дату презентації обрали не випадково і присвятили захід цій мужній жінці, яка чинила спротив цілій імперії зла спочатку для самозахисту, а потім стала організаторкою цілеспрямованої боротьби за права людини і свого народу, відомої в нашій історії як гельсинський рух. Пані Оксана – одна з найвизначніших діячок українського національно-визвольного руху 60-80-х років минулого століття. Присутнім матимуть нагоду переглянути короткометражний документальний фільм про Оксану Мешко з циклу «Поборники незалежності. Полтавщина».
Полтавська акторка Євдокія Доля та Зінаїда Аксентьєва – вчена-дослідниця геофізики та астрономії, на честь якої названий один із кратерів Венери теж увійшли до календаря.

Олег ПУСТОВГАР (Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП)