×

Сьогодні полтавці зможуть побачити рідкісне астрономічне явище

Так, 11 листопада, на Полтавщині, як і на всій територій України, частині Європи і Азії, починаючи з 14.35 за київським часом можна буде спостерігати значиму для любителів астрономії подію –  проходження планети Меркурій по диску Сонця.

Транзит Меркурія, як його ще називають астрономи, явище доволі рідкісне і відбувається не частіше 13-14 раз протягом сторіччя, хоча й доволі нерівномірно:  проміжок часу між двома транзитами може бути від трьох до десяти й більше років. Востаннє жителі Землі могли спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця у 2016 році, а наступного разу це трапиться аж 2032 року. До речі, останнього разу  це явище тривало не дуже довго — планета пройшла по нижній частині світила. Цього ж року воно триватиме цілих п’ять з половиною годин.

Меркурій майже в 300 разів менший від Сонця. Через це побачити його на диску зірки буде непросто. Найкраще для цього підійде телескоп. Його потрібно направити прямо на Сонце, не дивлячись при цьому в окуляр. Щоб побачити Меркурій, потрібно розташувати напроти окуляра аркуш паперу і налаштувати фокус. Планета буде виглядати як невелика чорна точка, яка повільно рухається по диску зірки. Також можна спробувати побачити явище за допомогою бінокля зі спеціальним світлофільтром, який захистить очі від яскравого світла.

Звісно, спостерігатимуть за цікавим явищем у Полтавській гравіметричній обсерваторії, а в Кременчуці місцевий астроном Олексій Щегельський навіть закликав усіх бажаючих «від 5-ти до 150 років» зібратися о 14.00 на Раківці, де буде встановлено телескоп для спостереження, а також  побудовано модель Сонячної системи в масштабі 1 : 2 500 000 000, що дозволить уявити справжні масштаби найближчих космічних околиць. Звісно, все це буде можливим лише за ясної, безхмарної погоди.

Утім для тих, хто не зможе спостерігати явище ні через погоду, ні за допомогою телескопа, ні за допомогою бінокля, космічне агентство NASA проводитиме пряму трансляцію з Обсерваторії сонячної динаміки. Вчені використовують транзит для точної настройки телескопів, особливо тих, які знаходяться в космосі та не можуть бути відрегульовані вручну.

Такі транзити — одне з найбільш корисних для астрономії явищ. Проходячи перед зіркою, планета трохи зменшує яскравість, і це можна виявити за допомогою телескопів. Саме використання транзитного методу дозволило вченим вперше виявити екзопланети і екзосупутники. Нині за допомогою цього методу астрономи відкрили понад дві тисячі екзопланет в різних зоряних системах.

До речі, покритий кратерами Меркурій досі вивчений менше, ніж, наприклад, Марс. Адже він менше інших планет нашої Сонячної системи помітний із Землі: цю найближчу до Сонця планету можна побачити лише після заходу світила або до його сходу, як правило, в сутінках.

Існує легенда, ніби астроном Микола Коперник ні разу так і не побачив  Меркурія, про що дуже жалкував навіть перед смертю в 1543 році.