×

Сьогодні свято Покрови Пресвятої Богородиці

Картинки по запросу покрова свято

14 жовтня 2019 року православні та греко-католики відзначають християнське і народне свято Покрови Пресвятої Богородиці. Це одне з найважливіших свят у християнській традиції. Його повна назва – Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Покрова Пресвятої Богородиці: історія та значення свята

Свято Покрови Пресвятої Богородиці бере свій початок з вторгнення київського князя Аскольда на Візантію. За легендою, мешканці Константинополя розуміли, що вони приречені і почали молитися Богородиці, просячи захисту. Диво цього дня відбулося перед самим вторгненням в Константинополь: чарівним чином, городяни зникли. Це пояснюють появою Богородиці жителям Константинополя. Вона допомогла віруючим, укривши їх своїм омофором – вбранням для богослужіння.

У 910 році візантійська імперія вела війну з племенами русів. Розуміючи неминуче вторгнення і жорстоку розправу над християнами, візантійці молилися всю ніч. Поява Богородиці, описана святим Андрієм, виглядала, як метання Богородиці над людьми в яскравому сяйві з ангелами і святими покровителями. Вона молилася з іншими віруючими і плакала, просячи про захист для городян. Після молитви Богородиця зняла з себе покров і покрила ним все місто. Врятоване місто увірувало в силу молитви, а Аскольд зі своїм військом, шокований тим, що відбувається, прийняв християнство.

Саме свято символізує захист, який дає щира молитва. Покрова залишається важливим елементом в іконописі, що пояснює віруючим важливість віри та силу молитви. Омофор, як частина одягу єпископів є нагадуванням богословам про важливість захисту слабких і заблукалих. На покривалі зображують хрести і носять поверх решти церемоніального одягу.

Народні прикмети та звичаї на свято Покрови

На Покрову очікують похолодання і свято збігається з листопадом або першим снігом. Цей день – межа між минулим літнім теплом і зими, яка набирає обертів. До Покрови треба зібрати весь урожай і підготуватися до холодів.

Народна прикмета, яка стала найбільш популярною – це снігові Покрови, що означають багато весіль. Як правило, в Україні сезон весіль починався взимку, даючи можливість зібрати врожай і почати приготування до урочистостей. Гарна традиція в сучасному світі – святкувати весілля на Покрову. Вважається, що сім’я, створена у цей день, під захистом Богородиці. Багато пар спеціально призначають вінчання на Покрову, щоб зміцнити молитву при міцному шлюбі.

Покрову Богородиці також вважають символом захисту військових від ворогів. Недарма, 14 жовтня святкують День захисника України. Це дуже символічна дата, яка створює позитивну асоціацію і поєднує цивільне свято з релігійним. Молитви про військових часто читаються саме в Покровських храмах, а в гарячих точках завжди присутня ікона Покрови Пресвятої Богоматері.

Люди помітили особливості, пов’язані з цим днем, створивши прикмети, які досі підтверджуються:

Якщо на Покрову відлітають журавлі, то зима буде ранньою і холодною. Якщо дуб і береза на Покрову скинуть все листя, то рік буде легкий, а якщо не все – до суворої зими.

До Покрови – осінь, після Покрови – зима. Звідки на Покрову вітер дме, з тієї сторони і чекай перші морози. Якщо на Покрову вітер південний – зима буде теплою, північний і східний – холодною, західний – сніжною.

Якщо на Покрову падає сніг, то і на Дмитра (8 листопада) піде сніг, а якщо снігу не буде, то і на Катерини (7 грудня) снігу не буде. Якщо перший сніг до Покрови випаде, то зима не скоро прийде. Яка погода на Покрову, такою вся зима буде.

Не утеплиш будинок до Покрови – всю зиму будеш мерзнути. Якщо на Покрову перетопити піч яблунею, то всю зиму в будинку буде тепло.

Покрова прийшла – посиденьки привела.

На Покрову останній збір плодів.

Якщо дітей на Покрову облити водою через сито, вони менше будуть хворіти.

Весело Покрову проведеш – гарного нареченого знайдеш.

Сніг у весілля на Покрову – щастя молодим. Багато снігу на Покрову – буде багато весіль в наступному році.

Якщо хлопець на Покрову залицяється до дівчини, він стане її нареченим.

Сильний вітер на Покрову – буде багато наречених. Якщо зіграти весілля на Покрову – молоді будуть жити душа в душу.

Якщо господиня напече багато млинців, то в зимову холоднечу в будинку буде тепло.

Народні і релігійні заборони на Покрову

Що можна і що не можна робити на Покрову Існують народні та релігійні заборони на Покрову. Як і на інші релігійні свята, заборонена домашня рутинна робота. Не можна займатися прибиранням і пранням. Краще в цей день не шити і не вишивати. Заборонено виконувати ремонтні та будівельні роботи.

Особливими заборонами можна вважати заборону давати гроші в борг. Також не можна відмовляти сватам. Дівчина, що відмовила в цей день, ще три роки не вийде заміж.

Бажано не готувати в свято і відкласти всі глобальні справи до вечора або до наступного дня.

Можна і навіть потрібно на Покрову просити у Богородиці здоров’я і сил. За традицією, після богослужіння жінки робили млинці.

Незаміжні дівчата просять швидкого заміжжя, а сімейні люди окурюють свій будинок гілочками яблуні, щоб привернути удачу і щастя.

Ні в якому разі на Покрову не можна лихословити, обманювати і ображати оточуючих. Особливість цього свята в тому, що Богородиця дає милостиню і закриває удачу і сонце від грубого і грішного. Заведено віддавати надлишки незаможним і не шкодувати грошей на милостиню.