×

СТАНОВЛЕННЯ ЕНЕРГЕТИКИ ПОЛТАВИ

З перших днів Другої світової війни, працівники Полтавської паротурбінної станції одягли військову форму. При наближенні до Полтави німецьких військ у вересні 1941 року, основне обладнання електростанції та значна частина персоналу були евакуйовані на схід. 18 вересня 1941 року електростанція тимчасово припинила роботу.

Під час окупації Полтави німецькими військами (1941-1943 рр.), міська паротурбінна електростанція була частково відновлена і працювала. У середині 1943-го, під час відступу війська агресора замінували станцію. У результаті вибуху, часткових пошкоджень було завдано обладнанню та будівлі.

Після звільнення Полтави, гостро стало питання відновлення роботи паротурбінної станції. Адже відбудова розбомбленої Полтави була неможливою без надійного забезпечення міста електричною енергією. У музеї АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» зберігаються документи, які свідчать про те, що 24 вересня 1943 року на паротурбінну станцію почався набір персоналу на роботу. Поступово евакуйоване обладнання станції разом з робітниками поверталися до рідного міста, що значно прискорило процес відбудови станції та наблизило дату відновлення її роботи. Завдяки самовідданій праці персоналу, протягом жовтня-листопада 1943 року станція виробила 3431 тис. кВт∙г електроенергії. Спочатку турбогенератор працював просто у дворі, у той же час робітники посилено трудилися над відбудовою будівлі електростанції. Ця історична споруда збереглася і до сьогодні. Зараз у ній знаходяться закрита підстанція 110/6 кВ «Полтава-місто», виробничі приміщення головного офісу та Народний музей АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО».

Протягом наступних років, навантаження на міську електростанцію безперервно зростало, тому постійно доводилося збільшувати потужності. Для покращення ефективності роботи, зменшення забруднення території, у 1958-му станція починає працювати на природному газі (до цього – на вугіллі). До кінця 1966 року вона досягає своєї максимальної потужності –
21 МВт.

Експлуатація такої невеликої електростанції, як Полтавська паротурбінна, стає економічно та технічно недоцільною. З огляду на ці обставини, 1 жовтня 1966 року Полтавська державна електростанція була зупинена. Її працівники, перші енергетики, назавжди залишили слід в історії розвитку електроенергетики Полтавщини.