×

Стівену Спілбергу 73 роки: Цікаві факти про найуспішнішого режисера сучасності

Сьогодні, 18 грудня, день народження святкує Стівен Спілберг – один із культових режисерів, сценаристів, продюсерів сучасного кінематографу.

Пропонуємо кілька цікавих фактів із життя Стівена Спілберга, прізвище якого знає кожен, хто цікавиться індустрією кіно.

 1. «Мої предки родом з України», – любить повторювати Стівен Спілберг. Він народився у 1946 році в Цинциннаті (штат Огайо, США). Бабуся і дідусь з боку батька емігрували в США з Кам’янця-Подільського, а дід по лінії матері – з Одеси. Він виховувався у родині російськомовних євреїв. Однією з улюблених страв Спілберга досі є борщ. У зрілому віці режисер вперше відвідав Одесу, ледь зійшовши з трапа літака, він оголосив: «Нарешті я на рідній землі!».
   
 2. Свій перший фільм 11-річний Стівен зняв на 8-міліметрову камеру, яку позичив у батька. Вітальня будинку Спілбергів була переобладнана в кінозал для друзів і сусідів. Зйомки першого фільму обійшлися Стівену приблизно в 50 доларів, але він зміг вернути їх, бо квитки у домашній кінозал були платними, а також завдяки саморобному лимонаду. У шкільні роки у Спілберга було прізвисько «людина-кінокамера».
   
 3. У Каліфорнії він двічі намагався вступити до кіношколи при Університеті Південної Кароліни. Двічі його не взяли, бо вважали, що він «надто бездарний». Стівен таки зміг вступити в Каліфорнійський університет, але лише заради того, щоб не вирушити воювати до В’єтнаму. Навчання Спілберг швидко закинув і продовжив знімати свої короткометражки. Лише у 2002 році режисер офіційно закінчив університет і отримав ступінь бакалавра, тобто через 37 років від моменту вступу.
   
 4. На сьогоднішній день Спілберг – найкасовіший режисер і продюсер всіх часів і народів. 20 його фільмів зібрали в прокаті 8,4 млрд доларів. Саме він вважається творцем поняття «кіно блокбастер», завдяки феноменально успішній серії фільмів «Челюсті». Спілберг володар чотирьох премій «Оскар»: першу статуетку здобув за внесок у розвиток продюсерської справи в США, другу і третю – за режисуру і продюсування стрічки «Список Шиндлера», а четвертий «Оскар» – за фільм «Врятувати рядового Райана». Картини Спілберга кілька десятків разів номінували на «Оскар» та багато інших престижних кінопремій світу.
   
 5. Статок режисера оцінюється у чотири мільярди доларів. Першою дружиною Спілберга була актриса Емі Ірвінг, розлучення з якою обійшлося режисеру у рекордні 100 мільйонів доларів.
   
 6. У 2001-му році британська королева Єлизавета ІІ посвятила американця Спілберга у лицарі «за неоціненний внесок у розвиток британської кінопромисловості».