×

Сусідські сварки – за які з них передбачена відповідальність

Ті, поряд з ким ми проживаємо, часто стають нашими друзями й товаришами. Однак буває й таке, що між сусідами виникають конфліктні ситуації.

Які є способи впливу на порушників нашого спокою, розповідає Юрій Чумак, головний спеціаліст Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

За даними поліції, до топ сусідських конфліктів входять:

  • агресивна поведінка у стані алкогольного сп’яніння;
  • порушення тиші;
  • паління на сходовому майданчику чи у під’їзді;
  • викидання сміття під двері чи паркан (якщо йдеться про приватний сектор).

Коли патрульні прибувають на виклик 102, вони мають насамперед зрозуміти ситуацію, установити сторони конфлікту та його суть.

Якщо в конфлікті є ознаки правопорушення, поліцейські встановлюють правопорушника та складають протокол про адміністративне правопорушення. Якщо є ознаки кримінального правопорушення/злочину (приміром, нанесення тілесних ушкоджень), то на місце події викликають слідчо-оперативну групу поліції.

Якщо учасники конфлікту потребують медичної допомоги, то їм викликають «швидку». Якщо сторони конфлікту мають намір написати заяву, патрульні, звісно, її приймають та передають до відділку поліції.

Яка відповідальність установлена за порушення

Коли сусіди гучно вмикають музику, роблять ремонт чи якось ще порушують тишу у вечірній та нічний час, то з них можуть стягнути за це штраф від 85 до 255 грн. Така норма міститься у ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Якщо ж порушення тиші сталося вдруге впродовж року, то сума штрафу збільшується до 255–510 грн. Окрім того, суд може конфіскувати в порушника звуковідтворювальну апаратуру, піротехніку та інші предмети, що сприяють порушенню тиші.

Агресивна поведінка сусідів у стані алкогольного сп’яніння залежно від ситуації може кваліфікуватися по-різному. Скажімо, якщо порушник нецензурно ображає свого сусіда, то щодо нього виникає відповідальність як за дрібне хуліганство (ст. 173 КУпАП). Суд може призначити йому штраф від 51 до 119 грн, громадські роботи, виправні роботи чи навіть адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Якщо ж сусід кидається з кулаками, погрожує, то тут, залежно від результату конфлікту, може виникнути навіть кримінальна відповідальність.

За паління на сходовому майданчику чи у під’їзді передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 51 до 170 грн (ст. 175-1 КУпАП). Якщо ж перший штраф на сусіда не вплинув, і він протягом року знову палитиме у під’їзді, то його можуть оштрафувати на 170–340 грн.

За викидання сміття під двері чи паркан порушників притягають до відповідальності здебільшого за ст. 152 КУпАП. За це передбачено штраф у розмірі від 340 до 1360 грн.