×

Свято усім на радість: 5 новорічних екопорад

Період очікування новорічних та різдвяних свят для багатьох є найулюбленішим у році. Настав час приємних клопотів, коли найближчим людям обирають подарунки і готуються до застілля.

Зважаючи на сучасні екологічні проблеми у природі, полтавці мають бути екосвідомими. Хоча б для того, щоб Макухівське сміттєзвалище, яке вже видно з Альтанки, не стало ще більшим. Обираючи подарунки, спосіб їхньої доставки чи упаковку, продукти для новорічного столу і святкові прикраси важливо думати про завтрашній день та кількість сміття, яке ви виробляєте. Готуючись до свят відходів стає більше, хоча цього часто не помічають.

ЗМІСТ підготував для вас п’ятірку екопорад, щоб підготуватися і провести Новий рік та Різдво з користю для природи й Вас.

Не їж, це на Новий рік

Мабуть, кожного з нас батьки, чи дідусь та бабуся попереджали, що у холодильнику є їжа, яку чіпати не можна, бо «це на Новий рік». Так ось, ця заборона не працює, бо уже після новорічної ночі уся родина намагається швидко з’їсти усе, що лишилося. Тільки тепер «щоб не пропало».

Аби уникнути проблеми величезної кількості харчових відходів потрібно детально спланувати, яким буде святковий стіл і максимально оптимізувати процес споживання. Проблема харчових відходів актуальна і для новорічних свят, і для буднів, бо близько 30% їжі потрапляє на смітник. Як пише видання «Рубрика», якщо ви викинули 1 кг яловичини, то вважайте, що змарнували 50 тис. л води. Подібна ситуація і з іншими харчовими продуктами, які з полиць крамниць опиняються у сміттєвому відрі.

Задля того, щоб не витрачати родинний бюджет на непотрібні товари радимо прислухатися до смакових вподобань ваших рідних, детально і завчасно планувати меню, а йти до магазину (чи на ринок) знаючи які продукти вам потрібні.

Новорічний стіл (Фото – vkazivka.com)

Фото: Новорічний стіл (Фото – vkazivka.com)

Аби ваші закупи мали ще менший вплив на довкілля, ЗМІСТ розповідав як можна замінити пластиковий пакет.

 Різдвяні ecofriendly прикраси

Як тебе не любити … різдвяний светрику мій. А ще так само можна співати про новорічне дерево, гірлянди, ялинкові прикраси та інші святкові атрибути.

Зрозуміло, що перед Новим роком майже кожну оселю святково прикрашають, аби викликати особливий новорічний настрій (без снігу це звісно складніше). Та усі пластикові, синтетичні та одноразові речі вельми негативно впливають на природу і це уже не святково.

Найменше, що можна зробити, аби зберегти і особливу атмосферу, і довкілля – це користуватися багаторазовими прикрасами. Немає нічого поганого у тому, що ви вдягатимете свій різдвяний светрик п’ятий рік поспіль або розвісите минулорічні ялинкові прикраси. Тому не обов’язково щороку витрачатися на новорічний дощик, чи гірлянди, коли придбані раніше гарно збереглися.

Тим паче святкові атрибути можуть бути ще й ecofriendly. Сьогодні у Полтаві легко знайти красиві ялинкові іграшки з дерева, чи паперу, а світлодіодні гірлянди використають менше електричної енергії (приємний бонус для електролічильника).

Вироби з органічних матеріалів додадуть особливого затишку Вашій оселі. Це можуть бути різдвяні свічки, ялинові віночки власного виробництва тощо. Вибір тільки за Вами.

Подарунки не для серванту

Новорічні свята – ідеальний привід зробити подаруночки усім, кому захочеться. Важливо, щоб ці презенти не опинилися за склом серванту, чекаючи на свою чергу, або десь у шафі.

Подарунок може бути приємною дрібницею, а може й зовсім не дрібницею. Та насамперед важливо, щоби він був корисним, тобто таким, яким можна користуватися. Звичка дарувати сервізи пішла у небуття (можливо), тому нехай людина, яка отримає Ваш подарунок буде вдячна за таку практичну річ.

Повноцінним подарунком може бути шматочок крафтового ароматно мила чи стильна екоторбинка. Цілком ймовірно, що хтось мріє про практичну термокружку, чи набір сталевих або скляних соломинок, які не зашкодять планеті. Не забувайте, що можна дарувати враження та спогади. Маємо на увазі квиток у кіно, квест-кімнату, чи поїздку кудись. Ще варто надавати перевагу місцевим майстрам та майстриням, аби доставка ваших подарунків не вплинула на навколишнє середовище.

Новорічні подарунки мають бути практичними (Фото – loveuahblog.files.wordpress.com)

Фото: Новорічні подарунки мають бути практичними (Фото – loveuahblog.files.wordpress.com)

Подарунки – важлива форма прояву ставлення один до одного серед людей, тому обирають враховуючи індивідуальні уподобання. Загалом, це простір для Вашої фантазії, але важливо, щоб цей презент був практичним.

 Ялинка, що не шкодить

Вибір ялинки на свято не менш важлива справа, аніж і саме відзначення Нового року та Різдва. А обирати справді є з чого: справжнє дерево, штучне, ялинка у горщику. До речі, нещодавно ЗМІСТ з полтавською екологинею розвінчували міфи про кожен з цих видів.

Та в будь-якому випадку і справжня, і штучна ялинки мають вплив на довкілля. Хоча справжні легальні дерева вирощують спеціально, аби зрубати це не є розумним. Хоча б тому, що дерево росте 20 років, аби його використовували менш ніж місяць. Щодо штучної ялинки, то їх виготовляють з пластику і часто не здають на перероблення, а їхній парниковий слід теж має вплив.

Нестандартна ялинка (Фото – 24tv.ua)

Фото: Нестандартна ялинка (Фото – 24tv.ua)

Якщо ж Ви рішуче налаштовані зустріти Новий рік без шкоди для довкілля, то є місце для Вашої фантазії. Приміром, виготовити ялинку можна виклавши гірлянду у подібні формі, або ж зробити стильне дерево, використовуючи дерев’яні палиці. Ба більше, сьогодні легко придбати декоративні рослини, що схожі на ялинки, але які не потрібно висаджувати навесні. Тож вважайте, що ялинка у вас вдома цілий рік, а прикрасивши її вона стає ще й новорічною.

Добра справа – теж еко

Уже звикли, що перед Новим роком багато хто звик підбивати підсумки. Було би непогано, аби такою самою традицією стало робити добрі справи. Вони не мають негативних наслідків для довкілля, не залишають парникового ефекту. Єдине, що лишає теплі емоції, відчуття дива та позитивний соціальний приклад. Напередодні свят волонтерські організації проводять безліч заходів, а цілі компанії їх підтримують.

Тож, коли вам хочеться зробити важливу і добру справу, то долучайтеся до збору іграшок для дітей у бібліотеці та до ініціативи «Ялинка янголів» у ТРЦ «Києві». Ваша допомога теж потрібна Денисові Чернусі, який бореться з раком.

Також ви можете долучитися до збору коштів на тренувальний лук для Володимира Мусяка, який представить Полтавщину на «Іграх Нескорених» у Гаазі.