×

Святий символ віри

Як відомо, початок християнства на Русі поклав сам апостол Андрій Первозванний, який поставив хрест на Київських горах. З його вуст на зорі християнської ери наші предки-язичники вперше почули Євангеліє. Існує переказ про те, що апостол благословив слов’ян і передбачив поширення православ’я на Русі: «Бачите ви гори сі? Так от, на сих горах возсіяє благодать Божа, і буде город великий, і церков багато воздвигне Бог».

Але шлях віри Хрестової до сердець нашого народу був довгим. Першим правителем, що прийняла християнства, була княгиня Ольга. 957 року вона відвідала Константинополь, де, як свідчить літопис, сам імператор візантійський став її хрещеним батьком.

Князь Володимир змолоду був ревним прихильником давніх язичницьких богів своїх предків. У зв’язку з політичною ситуацією у Європі та укріплення східних кочових племен, саме тоді власною волею він вирішував подальше становлення свого народу – вибір релігії. Привабила князя можливість духовного зближення з наймогутнішою імперією Заходу – Візантією. А ще більше, думка про можливість поріднитися з сонцесяйними константинопольськими імператорами! Саме в Корсуні (Херсонесі), який він захопив зі своєю могутньою дружиною, й був хрещений Володимир із ратниками й радниками.

І там же уклав шлюб із Ганною. В Київ привіз православних священиків, святі мощі, церковні ікони. «Охрестив свою родину, усіх наближених, а потім і народ Руський. Ідоли князь велів поскидати – одні порубати, другі кинути в огонь. Перуна ж приказав прив’язати коневі до хвоста і тягнути з гори до ріки», – так писав літописець у «Повісті временних літ».

Саме Київ став містом-основоположником історичної, культурної, моральної й духовної епохи в житті всіх слов’янських народів, центром християнства, центром духовного збагачення.

У експозиційних залах відділів археології краєзнавчих музеїв міста та області знаходяться оригінальні експонати часів Київської Русі та християнізації (ладанки, складні, хрести-енколпіони («мощовики»), хрести-змієвики, які є матеріальним свідченням цього історичного етапу нашої Батьківщини. Саме 28 липня у містах та селах проводяться тематичні заходи, виставки, святкові богослужіння. Цій подій присвячені нові науково-популярні видання, монографії, публікації, колекційні монети та марки. Завітайте до бібліотек Полтавської міської централізованої бібліотечної системи та дізнайтесь з книг більше про важкий шлях становлення християнізації слов’янського населення Київської Русі.