×

У Полтаві майже неможливо пройти флюорографію

Останнім часом у Полтаві суттєво ускладнилася епідеміологічна ситуація та збільшилася кількість хворих на ГРВІ. Водночас уже кілька тижнів світ сколихують новини про пандемію коронавірусу, який передається повітряно-крапельним шляхом. Не слід забувати і про буденні, але не менш страшні ситуації з захворюванням на рак легенів та туберкульоз. Проте, вочевидь, місцеву владу не дуже цікавить життя та здоров’я полтавців. Адже на сьогодні в місті зробити флюорографію можна лише у двох комунальних медичних закладах і тільки після відстоювання довжелезної черги. «ПВ» відвідав поліклініки та постояв у чергах разом із полтавцями.

У приймальні 3-ї міської клінічної поліклініки працівник реєстратури відразу зауважила, що апарат вийшов з ладу та не працює ще з 22 листопада. Для більш детальної інформації вона порадила звернутися до керівництва лікувального закладу, оскільки їй узагалі нічого не відомо. Спілкування з директором Володимиром Глєбовим також не було надто інформативним. Він лише зауважив, що питання щодо ремонту флюорографа тільки вирішується, тож назвати конкретні строки ремонту не може:

– Це залежить не від нас. Наш апарат ремонтують фахівці з Києва, і ми не можемо самостійно вирішувати, коли вони мають приїхати. За попередньою домовленістю це має відбутися найближчим часом. На сьогодні наші сімейні лікарі направляють пацієнтів у 2-гу та 4-ту поліклініки, а у разі вмотивованої підозри на низку захворювань ми робимо рентгенологічне обстеження.

Пацієнт закладу Віктор Куліш через несправність флюорографічного апарату змушений був скористатися платною послугою у приватній клініці:

– Недавно приходив до сімейного лікаря, щоб отримати направлення на флюорографію. Мені відповіли, що тут не працює апарат. Вирішив чекати, поки його відремонтують, але ситуація не змінювалася. Зрештою довелося їхати робити платно. Не вважаю це нормальним, адже не в кожного нині є зайві кошти та час відстоювати черги у комунальних поліклініках.

З огляду на це кореспондентам довелося відвідати перше відділення 4-ї поліклініки, де виявилося, що флюорограф не працює з минулого тижня й обстежитися можна лише у другому відділенні.

Саме там для полтавців розгорнулися справжні баталії. Весь коридор до кабінету заполонило близько 30 людей, переважна більшість з яких постійно кашляла. Причини візиту до лікаря у всіх різні, але зізнаються, що бояться епідемії та хочуть пересвідчитися у власному здоров’ї.

Віра Іванченко прийшла на огляд разом з подругою. На думку дівчини, ситуація в полтавських медзакладах свідчить про незацікавленість чиновників у поліпшенні життя громади: – Приїхала сюди з Левади, а тут багато хворих та довжелезні черги. З усього міста сюди стікаються люди. Якщо і можна хворобу підчепити, то, скоріше за все, у такій поліклініці. Полтавка Світлана розповіла, що черга просувається повільно та людей перед нею взагалі не меншає. Дівчина зауважила, що, мабуть, спробує обстежитись іншим разом, оскільки всерйоз побоюється захворіти від інших відвідувачів.

– Чекаю на свою чергу вже понад півтори години. Проте це нині єдина можливість дізнатися про ефективність мого лікування проти пневмонії. Дуже не подобається така ситуація, але змінити щонебудь і платно пройти обстеження я не в змозі, – скаржиться Надія Відюк.

Нарікає на міську систему охорони здоров’я і Василь Копча. Чоловік, як і переважна більшість, приїхав сюди з 4-ї поліклініки за направленням лікаря: – Усе почалося з того, що лікарня стала комунальною власністю і швидкими темпами почала занепадати. Вважаю, що все робиться для того, аби примусово перевести людей на платну основу. А ті, хто не в змозі платити, або стоятимуть у чергах, або відмовлятимуться робити флюорографію. Тож до обіцяного чиновницею нового обладнання та поліпшення умов обслуговування полтавців помре, напевно, тисяч десять, а то й більше.

Нагадаємо, що на закупівлю обладнання для лікарень 2020 року з міського бюджету виділили близько 140 млн грн. А Вікторія Лоза, яка щойно виграла конкурс на посаду директора департаменту охорони здоров’я та соціального розвитку, пообіцяла поліпшення ситуації «приблизно» через півроку.