×

У Полтаві на всеукраїнській виставці «Енеїда» презентували близько ста робіт

25 жовтня в Полтавському художньому музеї ім.М.Ярошенка відбулося урочисте відкриття всеукраїнської виставки з нагоди 250-річчя від дня народження Івана Котляревського «Енеїда». На ній митці з усієї України презентували твори всіх видів образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

Виставку «Енеїда» представили у двох залах музею. У малій залі – роботи митців, які брали участь у першій всеукраїнській виставці 1903 року. Ця зала налічує 27 картин дев’яти художників. Серед них всесвітньо відомі роботи портретиста Григорія Цисса, живописця Григорія Мясоєдова та Василя Кричевського.

У великій виставковій залі галереї мистецтв показали твори сучасних художників з різних куточків України.

Голова Полтавської обласної організації національної спілки художників України Юрій Самойленко зазначив, що твори виконані у різних техніках та стилях, але одне, що їх поєднує, – це пряма чи опосередкована причетність до твору «Енеїда»:

 – Це свято душі. Роботи представлені в різних техніках, від графіки, олійного та акварельного живопису до декоративно-прикладного мистецтва. Це розмаїття виставки доводить, що Полтава справді духовна столиця.

Юрій Самойленко додав, що сьогодні подвійне свято. Адже 25 жовтня у 1938 році була заснована Національна спілка фотохудожників України.

З вітальним словом на відкритті виступив український мистецтвознавець, академік Національної академії наук України Олександр Федорук:

– У цій виставці віддзеркалені струмені потужного таланту митців з усієї України, який заслуговує на загальнонародну повагу.

До слів привітання приєднався лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка за 2010 рік заслужений художник України Олександр Ковтун:

– Це важлива подія в культурному житті нашої держави. 250 років генію української культури – Івану Котляревському. Слід згадувати та пам’ятати  найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історію, у душу народу українського.

Завершив урочисту частину голова правління Маріупольської організації Національної спілки художників України заслужений художник України Сергій Баранник. Митець процитував слова українського поета Тараса Шевченка:

– Будеш, батьку, панувати, поки живуть люди, поки сонце з неба сяє, тебе не забудуть.

Полтавська художниця Марина Рожнятовська показала на виставці свою роботу «Успенський собор» у техніці акварель й розповіла, що любов до малювання в неї з дитинства:

– Акварель для мене вже рідна техніка. Полюбилась вона за свою неординарність, адже в ній, як ніде, є динаміка та ритм. Стиль «Ia prima» виконується на вологому папері, поки він ще не висох, швидко малюється картина. Я вважаю, що Успенський собор – це не тільки історична пам’ятка архітектури, але й одне з найкрасивіших місць Полтави. 

На думку полтавського художника Івана Новобранця, без історії та емоційності картина перетворюється на кольорову пляму:

– У своїх полотнах я намагаюсь передати момент, враження, а не просто змалювати когось за допомогою пензлика і фарб. Недостатньо просто перенести зображення на полотно. На моєю триптиху зображене життя українських козаків, їхні велич і сила.

Поки поціновувачі живопису розглядали роботи, член спілки художників України, працівниця музею Алла Тимошенко поділилась таємницею пам’ятника Івана Котляревського:

– Якщо ви спробуєте його прочитати як творця, то побачите, наскільки він сучасний та цікавий. Бажаю всім надихатися творчістю цього майстра слова.

Крім картин, на виставці представлені вироби, виготовлені з дерева, глини та кераміки. Один з них – вирізьблене з дерева зображення бюсту Котляревського полтавського майстра Руслана Ітака. Майстер говорить, що працювали разом з Юрієм Самойленком кілька місяців:

– Хотілося створити щось незвичайне, сучасне. На початку була ідея виготовити ще рамку. Потім вирішили зробити овал. Але вже кінцевим варіантом обрали вінок з квітів.

Всеукраїнська  виставка викликала величезний інтерес. Своїми враженнями поділилась полтавка Лариса Твердохліб:

– Дуже багато красивих робіт. Вони настільки яскраві та незвичні, що навіть завмираєш від захоплення. Вдячна організаторам за можливість побачити на власні очі такі картини.

Виставка триватиме упродовж місяця.