×

Український фільм “Історія Лізи” покажуть у Європі

В українському прокаті демонструється повнометражний ігровий фільм режисера Олександра Жовни «Історія Лізи» – один із найдивніших і водночас найоригінальніших українських фільмів цього року. Оригінальність цієї картини – у першу чергу тематична: у нас ще не було кінострічки, яка розповідала б про людей із синдромом Дауна. Важливо також, що людей із цим синдромом зіграли не актори, а люди, які хворіють на нього.

Режисер Олександр Жовня та актори фільму

Найбільше привертає увагу й приваблює у стрічці — доброзичливий та демократичний погляд на людей з інтелектуальними порушеннями. Чи не головне “послання” кінострічки: так, вони особливі, вони потребують догляду та більших зусиль для включення в суспільство. Але їх не треба “жаліти” чи якось виділяти; їм “просто” потрібно не заважати жити. Йдеться тут про забезпечення елементарних прав. Не таких, як право на життя, харчування або медицину, але так само фундаментальних. 

“Цим людям некомфортно в сучасному, жорстокому й цинічному, світі. До того ж, двоє з чотирьох – це люди з синдромом Дауна, так звані “сонячні діти”. Та чи достатньо сонячно їм у цьому світі?.. Аж раптом у них з’являється дивовижна можливість – проходячи крізь екран незвичайного кінотеатру, потрапляти у світ старого доброго чорно-білого кіно”, – йдеться в синописі стрічки.

Історія починається у старому дивному кінотеатрі, який невідомо як з’явився у неназваному місті чи місці. Далі сюжет переносить головних героїв усередину кінокартини Чарлі Чапліна «Вогні великого міста».

Американська телемережа НВО купила фільм і вже навесні 2020 року зробить прем’єру для 15 європейських територій.