×

В Авіамістечку вшанували ветеранів дальньої авіації

Світла пам’ять про подвиги наших предків – запорука гідного військово-патріотичного виховання підростаючого покоління. Маючи перед собою справжні приклади мужності та відданості нинішня полтавська молодь завжди може на них рівнятися та вчитися у них життєвої мудрості. Особливо це стосується наших ветеранів авіаційної служби, які роками віддано виконували свій військовий обов’язок у складі  Полтавської авіаційно-технічної бази дальньої авіації. Цими днями у мікрорайоні Авіамістечко вони урочисто відзначили день створення цієї бази і за активної підтримки команди Андрія Матковського змогли влаштували масштабне святкування.

Командир частини, полковник та учасник заходу Олег Вікулов згадує, що його база свого часу була одним із найсильніших авіаційно-технічних підрозділів Радянського Союзу та навіть післярадянських часів. Особливо він відзначив 185 (21)-й гвардійський Кіровоградсько-Будапештський ордена Червоного Прапора важкобомбардувальний авіаційний полк. За свою майже 80-річну історію його льотчики встигли міцно закріпити за собою авторитет справжніх  асів:

– Наші льотчики завжди та за будь-яких умов демонстрували високий рівень військової підготовки. Навіть авангард переозброєння свого часу очолювали саме вони, як зразковий полк. На власному прикладі в числі перших освоювали нові види авіаційної техніки, щоб передати цей досвід колегам з інших частин. До того ж за успіхи у бойовій та політичній підготовці полк став єдиним  серед однотипних підрозділів, хто отримав одразу два вимпели (1978-й та 1985 роки) від Міністерства оборони.

Схожу думку має і ветеран частини майор Едуард Лісовий. За його словами, попри роки та невблаганний плин часу, його друзі-однополчани підтримують тісний зв’язок один з одним та за будь-якої можливості з радістю збираються гуртом:

– Важливим є не лише згадати часи славетного минулого та оживити у пам’яті різні кумедні і навіть  сумні історії служби. Головне –  донести до підростаючого покоління поняття про моральні принципи, мужність та незламність перед викликами долі. Вміти любити свою Батьківщину, цінувати свою родину та оточення, а також плекати в собі щирий патріотизм та небайдужість до майбутнього України – саме цього ми прагнемо навчити полтавську молодь. Адже саме їм жити у тому світі, який нині будується. І вони мають стати гідними героїчного подвигу їхніх предків, які боролися за мирне небо над їхніми головами.

Однак ветерани переконані, що без підтримки організовувати такі заходи складно. Саме тому команда Андрія Матковського вже понад 10 років потужно співпрацює та усіляко допомагає полтавським ветеранам-військовослужбовцям. Так, завдяки ініціативі окружного депутата з команди Андрія Матковського Майї Матвеєвої вдалося організувати й даний захід та приємно здивувати гостей свята:

– На захід завітали вихованці школи «Юний Європеєць», щоб подарувати нашим ветеранам святковий концерт. Майже годину діти вражали глядачів різноманітними творчими номерами та своєю художньою підготовкою. Неодноразово з дитячих вуст лунали і слова вдячності та визнання подвигу ветеранів. Адже лише пам’ятаючи минуле та шануючи надлюдські жертви наших предків можна мріяти про краще майбутнє для міста та держави. Тому для учнів школи ми постійно проводимо патріотичні заходи, різноманітні зустрічі, тематичні концерти та мітинги, а також залучаємо їх до участі у подібних святкуваннях.

Однак це не стало єдиним сюрпризом для ветеранів. Після концерту та урочистого покладання квітів до меморіалу їм влаштували детальну та цікаву екскурсію Музеєм важкої бомбардувальної авіації. У такій теплій і дружній атмосфері їх ще раз привітали із пам’ятною датою та побажали довгих років життя, наснаги та здоров’я.

Андрій Матковський: «Пам’ятати і примножувати славні бойові традиції»

– Такі заходи надзвичайно важливі як для самих ветеранів, так і для молоді, яка має знати історію рідного міста, пам’ятати і примножувати його славні бойові традиції. Колишня авіабаза – це особливе місце для нашої Полтави і полтавців. І під час Другої світової, і в повоєнний час вона мала велике стратегічне значення, а військові авіатори прославили її своїми подвигами і ратним трудом. Вони не лише воювали, але й відбудовували наші міста і села, піднімали Україну з руїн.

Коли я був міським головою, ми оновили в  Авіамістечку монумент – зменшену копію бойового літака Ту-22М3. А на гранітних плитах, які встановлено поряд із Вічним вогнем, викарбували імена Героїв Радянського Союзу, які здобули це високе звання під час війни у складі авіаційних полків, що дислокувалися у Полтаві. Також в Авіамістечку відкрили пам’ятний знак на честь мужніх героїв, які на німецькому літаку з концтабору на острові Узедом, а серед них і наш земляк Михайло Ємець. На будинку №3 на вулиці, яка носить ім’я командира 13-ї гвардійської авіаційної дивізії, Героя Радянського Союзу Петра Юрченка, відкрили меморіальну дошку легендарному комдиву. А на військовому аеродромі встановили пам’ятний знак на честь воїнів 169-ї авіабази, які загинули влітку 1944 року під час нальоту фашистських літаків на аеродром. І ця робота має бути системною. Тим паче, що тут знаходиться і Музей авіації та космонавтики, який є надзвичайно популярним і серед гостей міста.

Але передусім увага має бути спрямована на потреби самих ветеранів, які свої сили і здоров’я віддали військовій службі, сприяли становленню Збройних сил України. А я хочу нагадати, що саме полтавські авіатори були в числі тих, хто свого часу першим прийняв присягу на вірність України. Тож здоров’я і благополуччя вам, друзі, будьте і надалі в одному строю з тими, кому дорога наша пам’ять, хто любить і шанує історію нашого міста і саму Полтаву.