×

В Опішному водинадцяте славили гончарів

У столиці українського гончарства – Опішному – цими днями відзначали Національний фестиваль гончарства. І, як завжди, тут було колоритно, весело, яскраво, музично, вишукано й смачно…

Здивували організатори насиченістю програми. Уся територія Центру розвитку духовної культури (де, власне, незмінно 11-й рік поспіль проходить фестиваль) майоріла розмаєм локацій: тут і ярмарок, і співоче поле, і майстер-класи, і розваги, і ковальське містечко, і смаколики… Чого тільки не було!

– Розпочався вже другий десяток святкування Дня гончаря в Опішному, – говорить куратор заходу Ольга Плоха. – Тож хотілося щось змінити, вдосконалити. Тому вирішили відмовитися від офіційного відкриття з виступами організаторів та почесних гостей. Усі, хто хотів привітати опішненців і відвідувачів, мали змогу це зробити протягом дня.

Зрання розпочав свою роботу ХІ Міжнародний мистецький ярмарок «Гончарний Всесвіт в Україні – 2019». Географія народних умільців була доволі широкою: Дніпропетровщина, Донеччина, Полтавщина, Київщина, Львівщина, Івано-Франківщина. У торгових рядах можна було знайти твори кераміки, вишивку, ексклюзивні речі з дерева й вироби інших видів декоративно-прикладного мистецтва, які для тих, хто щось придбав, стали приємною згадкою про фестиваль або найкращим подарунком.

Запалювали публіку дзвінкими піснями й палкими танцями учасники фестивалю «Гончарське перевесло». Професійні колективи з п’яти регіонів нашої країни – Полтавщини, Харківщини, Київщини, Сумщини й Чернігівщини – змусили кожного з відпочивальників затриматися біля майданчика й насолодитися українським фольклором.

Новинкою цьогорічного свята став фуд-фестиваль «Смаколики Опішного». Місцеві господині приготували найрізноманітніші традиційні опішненські ласощі: вергуни, пироги й вареники з ягодами та капустою, сирники, «сластьони», безе й багато іншого. А окрасою фуд-фестивалю стало міні-етнодійство з приготуванням опішненських «сластьонів», на яке завітав відомий телеведучий та знавець продукції зі знаком якості Костянтин Грубич. А для охочих не просто поласувати, а добре поїсти діяла зона «Українська кухня».

Цілісінький день не зникала черга до павільйонів з майстер-класами. Охочих спробувати себе в ролі гончаря виявилося дуже багато. Для гостей проводили майстер-класи з гончарювання (робота за гончарним кругом), виготовлення свищика, барині тощо. Як діти, так і дорослі з однаковим запалом, неймовірним творчим натхненням працювали над своїми першими глиняними виробами.

Для дітлахів діяли одразу кілька розважальних локацій. Одна з них – «Ярмарок талантів». Тут юні відвідувачі виготовляли глиняні вироби й самі їх розмальовували, знайомилися з гончарними орнаментами на папері й вчилися правильно підбирати кольори. Були й інтелектуальні розваги, де діти мали поміркувати над унікальним завданням – скласти глиняні пазли або ж стати справжніми археологами (провести розкопки в «Археологічній пісочниці»). А для непосидючих діяла зона «Козацька галявина», де змагалися у спритності, витривалості та кмітливості. Найактивніші учасники дитячих розваг отримали призи від спонсорів свята.

У рамках Національного фестивалю гончарства відбулися експрес-конкурси «Вишивана родина», «Коса – дівоча краса» та «Вінок – символ України». Усі охочі мали можливість похизуватися колоритними вишиванками, гарним і довгим волоссям та красивими вінками та ще отримати за це дипломи й призи.

Містечко ковалів зібрало чи не найбільшу кількість глядачів, адже саме там можна було споглядати, як творилося диво – метал поступався вогню! Сильні руки, спітнілі від тяжкої роботи обличчя й зосереджені погляди ковалів привертали увагу кожного, хто проходив повз. Для охочих спробувати себе в ковальському вмінні проводилися спеціальні майстер-класи. Саме у день святкування фестивалю гончарства відбулася підсумкова конкурсна виставка ІХ Національного ковальського фестивалю «ВакулаФЕСТ-XXI», який проходив у рамках ХІ тижня Національного Гончарського Здвиження в Опішному «Здвиг-2019» з 24 по 29 червня. Цього разу ковалі мали виготовити декоративну скульптуру на тему «Пластика тіла людини» та домашню ковану роботу – декоративне панно «Рапорт». Творчий підхід і вправність ковалів перевершили всі сподівання організаторів. Роботи виявилися настільки сильними, що змусили членів конкурсного журі захищати свою думку щодо переможця. Ним став киянин Ілля Поп’юк із роботою «Опішненська Ліза», а найвищу нагороду за домашнє завдання отримав Олег Філевич (Львів) за панно «Запорука успіху».

Фінальне дефіле учасників ІХ Національного фестивалю-конкурсу гончарського бодіпейнтінгу «BodyCeramicFestUkraine», як завжди, залишило чимало приємних вражень. Гончарські орнаменти, нанесені на тіло моделей, змусили членів журі дискутувати щодо обрання переможців з-поміж 12 пар. Безсумнівною володаркою гран-прі конкурсу стала художниця Інна Гуржій з Полтави за роботу «Веснянка».

Гості Національного фестивалю гончарства могли оглянути виставки, що нині експонуються Центром розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства: «Вершки бієнале» Українського бієнале художньої кераміки ім.Василя Кричевського – 2017»; виставку фотографій VІ Міжнародного фотоконкурсу «Гончарні візії країни»; ретро-виставку кераміки Львівської кераміко-скульптурної фабрики; «Кераміка щирих емоцій» Інни Гуржій (Полтава); «Кераміка Олександра Мірошниченка: творити, упереджуючи час» та львівської мисткині Ганни-Оксани Липи «Сирена-SANSARA».

Справжнім сюрпризом для гостей свята став показ «Рукотворної моди» від викладачів та вихованців Державної спеціалізованої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» ім.Василя Кричевського. Маленькі моделі з гордістю дефілювали сценою, показуючи створені власними руками унікальні етно-речі.

З тріумфом пройшла й презентація дизайнерської колекції ексклюзивного етно-одягу від бренду «Журавель» (Харків). Розмаїття вишиванок (дитячих, чоловічих та жіночих), суконь порадували око й спонукали гостей придбати красиве національне вбрання.

Затамувавши погляд, усі чекали сольного концерту народної артистки України Катерини Бужинської. Милозвучними піснями, запальними танцями й харизмою співачка одразу завела публіку.

Завершальною частиною Національного гончарського фестивалю стала святкова етно-дискотека «Українські витребеньки» від DJ_Tony_Cool (Полтава).
Національний фестиваль гончарства в Опішному став справжнім хітом серед національних свят нашої країни. Він припав до вподоби як місцевим жителям, так і туристам з України й усього світу.