У період воєнного стану як ніколи актуально бути вакцинованим від правця – інфекції, що передається через потрапляння бруду у рану, або через укус тварини.
Вакцинація від правця входить до Національного календаря профілактичних щеплень. А отже її можна отримати безоплатно в межах пакету медичних послуг на первинній ланці.
Для планової вакцинації важливо мати укладену декларацію з лікарем. Вакцинуватися можна у комунальних закладах первинної медичної допомоги, а також в приватних медзакладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ та мають можливість проводити вакцинацію.
Тимчасово переміщені українці можуть вакцинуватися без декларації у пунктах тимчасового розміщення евакуйованого населення.
Графік вакцинації
Вакцинацію проти правця розпочинають у дитячому віці. Перше щеплення робиться дитині у 2 місяці. Друге – у 4 місяці. Третє – у 6 місяців. Четверте – у 18 місяців. Наступне щеплення робиться у 6 років, а далі – кожні 10 років.
Вакцинація дорослих
Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше отримали щеплення, проводять у віці 26 років. Подальша планова ревакцинація відбувається кожні 10 років.
Екстрена вакцинація
Екстрена профілактика правця є безоплатною за місцем перебування людини. Її
проводять у таких випадках:
- травми із порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
- відмороження й опіки (термічні, хімічні, радіаційні) другого, третього та четвертого ступенів;
- проникненні пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
- гангрена або некроз тканин будь-якого етапу, абсцеси;
- укуси тварин;
- пологи поза медичними закладами.