×

Веганство — це найрадикальніший варіант вегетаріанства

Відповідно до його норм використання тваринних продуктів жорстко заборонено: тут мається на увазі не тільки м’ясо і риба, але також молочне, яйця, мед і т. д. Виняток робиться тільки для грудного молока в дитячому віці.

Але це ще не все. Вегани пішли далі, ніж звичайні вегетаріанці. Вони не застосовують хутро, шкіру, шовк, так як ці речі також мають тваринне походження. Крім того, вони не сприймають використання тварин для розваг (зоопарки, цирки).

Трохи історії

До появи веганства було відомо вегетаріанство. Люди, які йому наслідували, дотримувалися рослинного раціону, але вони також використовували молочні продукти, яйця, мед. Зрідка дозволяли собі з’їсти дуже небагато м’яса або риби для заповнення необхідних речовин в організмі.

Потім виникла більш сувора форма харчового обмеження, описана вище, яка стала називатися веганством.

У нашій країні вегетаріанське рух зародився давно, ще в середині XIX століття. Воно проіснувало до революції, потім практично зійшло нанівець.
Поширенню вегетаріанства в дореволюційний період у великій мірі сприяв Лев Толстой. Завдяки своїй широкій популярності, він мав вплив не тільки на людей в Росії, але і у всьому світі.

В наш час

У п’ятдесяті роки минулого століття в західному суспільстві з’явився інтерес в веганству. Воно стало швидко поширюватися в Західній Європі і США. В даний час в Лондоні, Нью-Йорку та інших мегаполісах існують навіть закладу громадського харчування для веганів: кафе, ресторани, пекарні тощо

Чому люди практикують веганство

По-перше, вони вважають, що такий раціон покращує здоров’я (з цим можна посперечатися, докладніше про це див. нижче).

Другою причиною є милосердя. На думку веганів, слідування принципам харчування зменшує страждання живих істот, які в наш час мають місце в промисловому розведенні худоби.

Вегани повністю відмовляються від молока та молочних продуктів. Тварини, яких розводять для одержання м’яса і молока, все життя утримуються в неволі. Як тільки корова починає давати менше молока (зазвичай це відбувається у віці шести років), її вбивають на м’ясо. Також вбивають на м’ясо телят. Все це суперечить моральним переконанням веганів.

Вегани виключають зі свого харчування яйця, тому що курей утримують у неволі, в тісних клітках. Курчат-«хлопчиків» умертвляють в камері, наповненій вуглекислим газом.

За тим же етичних причин вони не використовують хутро і шкіру. Вони категорично проти того, щоб тварин утримували на звірофермах у важких умовах і згодом забивали для отримання хутра та шкіри.

Поширення веганства у світі

Популярність цього руху на Заході досить висока. Найбільше веганів проживає в США, потім йдуть Ізраїль, Італія, Великобританія, Німеччина.
У Росії веганство поки що рідкісне явище, статистика тут відсутня. Можна сказати лише одне: в нашій країні людей, практикуючих веганство, набагато менше, ніж тих, хто прихильний до вегетаріанства.

Вплив веганства на здоров’я

Деякі дослідники вважають, що веганська дієта є повноцінним і здоровим і підходить більшості людей.
Але існують і інші думки. Особливо це стосується вітаміну В12. Тому є незаперечні докази.

Вітамін В12

Цей вітамін в рослинах повністю відсутня. Він виробляється тільки мікроорганізмами, що живуть у нижніх відділах кишечника тварин. Затвердження веганів про те, що деякі види рослинної їжі містять вітамін В12, не підтвердилися дослідженнями. Цей вітамін можна виявити тільки в продуктах тваринного походження.

Однак він дуже важливий для нашої життєдіяльності. Якщо виключити їжу, в якій він міститься, це може призвести до серйозних наслідків. Це підтверджено багаторічними дослідженнями. Веганські раціон харчування, позбавлений вітаміну В12, може викликати анемію і призвести до порушень нервової системи. Як правило, симптоми дефіциту вітаміну В12 проявляються через п’ять років. У деяких людей вони можуть з’явитися вже через рік.

Тому веганам рекомендується обов’язково вживати їжу, що містить цей вітамін, або замінювати його таблетками і харчовими добавками, які його містять. Інакше у них можуть виникнути проблеми зі здоров’ям.

Критичні думки щодо веганства

Ряд експертів вважає, що вегани у своїх поглядах часом доходять до абсурду. Наприклад, вони швидше дозволять малярийному комару літати в будинку, ніж знищать його.

Далі. У Росії основними видами споживаних овочів є картопля, морква, капуста, цибуля і буряк. Цього асортименту явно недостатньо, щоб забезпечити повноцінний набір вітамінів і мікроелементів, необхідних організму.

Іноді батьки-вегани використовують веганські раціон для харчування своїх дітей, доводячи їх до крайнього виснаження, після чого вони потрапляють в лікарню.

Є свідчення колишніх веганів, які раніше практикували суворе веганство, але потім відмовилися від нього зважаючи негативних наслідків для здоров’я.