×

Відповідальність за жорстоке поводження із тваринами

Щоденно з екрану монітору, соцмереж, радіо нам віщують про негуманне, жорстоке поводження із тваринами. Для деяких людей життя тварини немає жодної цінності. Проте такі особи мабуть не знають або не розуміють, що на них чекає адміністративна або кримінальна відповідальність.

З метою захисту тварин від страждань, загибелі і жорстокого поводження прийнято Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (далі – Закон).

Так, у статті 1 Закону дається визначення поняттю «жорстоке поводження з тваринами» – це знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, у тому числі спричинило тілесні ушкодження, каліцтво чи загибель, нацьковування тварин одна на одну та на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання, поводження та транспортування тварин.

Про відповідальність за жорстоке поводження із тваринами розповідає юристка Галицького бюро правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Ольга Гелемей.

Відповідно до статті 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення , за жорстоке поводження із тваринами, передбачена адміністративна відповідальність, що полягає в накладенні штрафу на кривдника від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини у разі, якщо перебування тварини із власником становить небезпеку для її життя чи здоров’я.

Статтею 299 Кримінального кодексу України  законодавець передбачив кримінальну відповідальність за жорстоке поводження із тваринами, що належать до хребетних, у тому числі з безпритульними тваринами, порушення правил транспортування тварин, якщо такі дії призвели до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварини, нацьковування тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, а також пропаганда, публічні заклики до вчинення дій, що мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій, у вигляді обмеження волі на строк від одного до трьох років або позбавлення волі на строк від двох до трьох років з конфіскацією тварини.

Особи, у яких є домашні улюбленці мають певні зобов’язання перед ними, що визначені статтею 22 Закону, а саме:

  • дбати про домашню тварину, забезпечити їй достатню кількість їжі та постійний доступ до води;
  • надавати можливість домашній тварині здійснювати необхідні рухи, контактувати з собі подібними;
  • забезпечувати своєчасне надання домашній тварині ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення тощо).

Забороняється залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше +20°С та менше +5°С.