×

У Полтаві пройшов фестиваль духовної музики «Небесні перевесла»

19 жовтня в Полтавському краєзнавчому музеї ім.В.Кричевського відбувся відкритий регіональний фестиваль духовної музики під назвою «Небесні перевесла». Цей захід для Полтавщини традиційний та проводиться вже всьоме, щоразу збираючи все більше коло прихильників духовних піснеспівів та поціновувачів акапельного виконання.

Фестиваль організували департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації спільно з Харківсько-Полтавською єпархією ПЦУ. Значну допомогу в підготовці заходу також надали обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи, обласний методичний кабінет навчальних закладів мистецтва та культури іПолтавський краєзнавчий музей ім.В.Кричевського.

За словами директора департамента культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Валентини Вождаєнко, духовність та її пошуки надзвичайно актуальнів наш час:

– В умовах сучасності стрімко викривлюється поняття моральних та духовних орієнтирів. І саме в таких умовах ми намагаємося не лише продовжувати, але й зміцнити та передати прийдешнім поколінням ту глибину і повноту духовного життя, яка протягом багатьох сторіч формувала та зміцнювала національну самосвідомість та велич. Усе життя українців пронизане піснею, і в ній ми черпаємо багатовікову мудрість і натхнення. Тож нині хай лине на крилах пісень велич та міць України.

Варто зазначити, що регіональний фестиваль духовної музики «Небесні перевесла» проходить з метою відродження традицій української духовної музики, підвищення рівня виконавської майстерності хорових колективів, вокальних ансамблів, окремих виконавців.

На думку депутата Полтавської ОДА Руслана Рогова, на сьогодні духовність та мистецтво в авангарді боротьби за національне відродження:

– Такі заходи мають важливе значення не лише для підвищення культурного рівня полтавців, але й для зміцнення самосвідомості та утвердження духовних орієнтирів. У важкі для держави часи ми наново переосмислюємо життя і знову повертаємося до Бога. Адже з ним у душі легше боротися за себе, свою волю та нашу країну. Упевнений, що він нас не полишить і допоможе на цьому шляху, що врешті-решт приведе до миру і злагоди на Україні та поміж нами.

У цьому році до участі у фестивалі долучилосядесятьколективів. Серед учасників– хори й виконавці з різних куточків регіону, зокрема Лохвицького, Котелевського, Козельщинського,КобеляцькоготаКременчуцькогорайонів. У виконанніколективівпролунали яквідомі твори світових та вітчизняних класиків Анатолія Авдієвського, ДмитраБортнянського, Кирила Стеценка, Петра Чайковського, Мирослава Скорика, так і сучасні хіти духовного спрямування. Особливе захоплення у присутніх викликала пісня РальфаМануеля «Alleluia»у виконанні академічного хору Полтавського коледжу мистецтв ім. М. В.Лисенка

Співорганізатор та ідейний натхненник фестивалю, обласний благочинний ХПЄ ПЦУ протоієрей Олександр Горай наголосив, що фестиваль завжди відкритий для представників інших релігійних груп:

– Ми не ставимо будь-яких обмежень щодо віросповідання учасників. Кожен колектив, який виявить бажання, може взяти участь у фестивалі та поділитися своєю творчістю з глядачами. Єдине, на чому наголошуємо,– у репертуарі мають бути саме твори духовного спрямування, адже основнезавданнянашого фестивалю–популяризаціядуховноїмузики як середслухачів,так і середколективів. Дуже приємно бачити, як збагачується концерт не лише загальновідомими творами, але й композиціями невідомих чи маловідомих авторів. Окрім цього, ми спрямовуємоколективи навивченнясамеукраїнськихавторів і композиторів, адже споконвіку наше мистецтво було нерозривно пов’язане з духовним життям, і популяризація цього надбання – важлива місія в умовах сьогодення.

На початку фестивалю до учасників звернувся архієпископ Харківський та Полтавський Афанасій, який підкреслив, що з кожним роком фестиваль об’єднує більшу кількість людей:

– Дуже приємно бачити інтерес суспільства до духовного розвитку та культурної спадщини. Від початку, сім років тому, мало хто з світських колективів виконував твори подібного спрямування. Але на сьогодні ситуація докорінно змінилася, і фестиваль отримав статус регіонального та міцно увійшов у культурне життя Полтавщини. Сподіваюсь, що і надалі фестиваль набиратиме все більших обертів та сприятиме розвитку духовної музики.

Також для учасників владика приготував особливий дарунок. Кожен колектив, який узяв участь у фестивалі,отримав у подарунок його авторську книгу «Останній поріг». На цьому подарунки для колективів не закінчилися, адже від департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Валентина Вождаєнко вручила кожному хору цінні подарунки: статуетки, подяки, цифрові накопичувачі та камертони.

Що ж до самих учасників фестивалю, то керівник заслуженого самодіяльного ансамблю пісні та танцю України «Лтава» ім.В.Міщенка Наталія Іванова наголосила на тому, щотакі заходи важливі для суспільного розвитку. На її думку, вони сприяють підвищенню обізнаності містян та розвивають естетичний смак

– Ми стояли біля джерел фестивалю і постійно беремо в нього участь. І хоч духовна музика – це трохи не наш репертуар, але ми все ж таки маємо кілька творів цього напрямку. Для нас став традиційним виступ на фестивалі, і ми раді бачити завжди повний зал щирих та відкритих слухачів. Вони приходять, адже їм цікаво, і ми раді дарувати їм свою творчість.

Схожих поглядів притримується керівник вокального ансамблю викладачів Заводської ДМШ «Дивоцвіт»Інна Ковтун. Разом з іншими членами хору вона вже вп’яте бере участь у заході. За її словами, такий фестиваль не лише наповнює відвідувачів духовністю, але й допомагає розвиватися колективам та створює майданчик для професійного спілкування й обміну досвідом.

Щорічний фестиваль духовної музики став важливим етапом у житті 17-річної вихованки Полтавського коледжу мистецтв ім.М. В. Лисенка Ольги Шовкопляс. Дівчина бере участь у заході вже вдруге і вважає, що такі фестивалі необхідні для культурного життя міста:

– Для мене як для вокалістки цей фестиваль – гарна можливість показати свої здібності. Цього разу ми виконували три твори, серед яких мені найбільше сподобався «Богородице, Діво, радуйся»,адже ця композиція сповнена емоційної глибини та взагалі геніальна. Вдячна організаторам за можливість виступати та відвідувачам за прихильність і оплески.

Протягом усього концерту глядачі невідривно дивилися на сцену, а після завершення виступів колективів не шкодували оплесків.

Полтавець Олексій Шаманенко вперше прийшов на такий концерт. За його словами, духовність завжди актуальна, адже це орієнтир у житті та помічник у прийнятті рішень:

– Про концерт дізнався випадково і вирішив піти послухати. Не мав жодних очікувань, але музика мене захопила. Чудове виконання та цікаві твори подарували справжню насолоду і відчуття позитиву. Переконаний, що на сьогодні будь-яка освічена та культурна людина має потребу в заходах подібного формату. Наші предки завжди були висококультурними та духовно багатими, і я вважаю за необхідне продовжувати цю історичну традицію. Сподіваюсь на наступний рік також відвідати цей захід та послухати піснеспівів.