×

Вікторина «Знаю Полтаву»: Мала академія мистецтв – ровесниця Незалежності України

Як би не ховалася за зеленню дерев будівля у стилі класицизму, читачі все рівно відгадали, що на фото вікторини «Знаю Полтаву» зображений будинок Малоросійського поштамту. Він є пам’яткою історії, мистецтва та архітектури у Полтаві, входить до комплексу Круглої площі, розташований між вулицями Лідова і Чорновола. Нині тут знаходиться Мала академія мистецтв колишня Міська школа мистецтв, де сотні школярів осягають ази живопису, музики і танцю. Багатьом полтавцям старшого покоління будівля відома, як міський комітет компартії України або міськком комсомолу.

Проект поштамту для Полтави розробив академік Петербурзької академії мистецтв Єгор Соколов. Це була одна з перших споруд ансамблю Круглої площі – її будівництво завершилося у 1809 році. Первісно будинок складався з головного мурованого двоповерхового корпусу з шестиколонним портиком і двох одноповерхових флігелів, витриманих у стильових класицистичних формах. Для початку XIX століття поштамт був досить складним підприємством зв’язку, яке здійснювало прийом не тільки листівок, а й пакетів і посилок. Діяли канцелярія поштамту, рахункова експедиція, експедиція прийому грошей і посилок, іноземна, секретна експедиції тощо. Але губернський поштамт пропрацював у Полтаві недовго – у 1822 році він був переведений до Чернігова. У будинку розмістилася Перша полтавська чоловіча гімназія, потім повітове училище і притулок для дітей збіднілих дворян («Призріваємий наказом будинок виховання бідних дворян»), який опікував у якості наглядача великий український письменник Іван Котляревський. 6 грудня 1841 року Будинок виховання бідних дворян був скасований, а його вихованці переведені у шляхетний пансіон при гімназії, який знаходився у флігелі до свого закриття 5 червня 1865 року. Повітове училище розміщалося спочатку в центральному корпусі, а згодом було також переміщене у флігель, в якому діяло аж до 1899 року, коли флігель знесли.

Перша чоловіча гімназія проіснувала в цьому будинку до 1861 року, коли для неї збудували новий будинок, що нині знаходиться за адресою вул. Чорновола, 4. З 1866 року в будинку діє Маріїнське жіноче училище 1-го розряду, яке 1870-го перетворене на 7-класну жіночу гімназію. Після 1877 року будинок перебудовано: розібраний портик і бічні флігелі, натомість добудовано бічні крила, фасад декоровано у стилі неоренесансу.

Після встановлення Радянської влади в Полтаві у 1919 році Маріїнська гімназія, що знаходилася на Олександрівській площі, 47, була закрита. У радянські часи, тут розташувалася 2-га жіноча школа, яка отримала адресу Жовтнева площа, 31. У школі з 1922 по 1941роки викладав малювання видатний художник Матвій Донцов. Також до війни тут навчалася майбутня актриса Народна артистка СРСР Клара Лучко.

У 1943 році будівля згоріла. Відбудована у 1960-1963 рр. у формах, близьких до первісних, за проектом архітектора Л. Вайнгорта за участю архітектора Л. Шерстюк, інженера П. Мороза. Вона отримала адресу – Жовтнева, 35. В енциклопедичному довіднику «Полтавщина» (за редакцією А. Кудрицького. 1992 року видання) сказано, що споруда відбудована для міськкому Компартії України та міськкому ЛКСМУ, але ж в цих партійних організацій з 1956 року була своя, спеціально зведена будівля на Жовтневій, 18. Хто ж тоді першим оселився в приміщенні колишнього Малоросійського поштамту? У путівнику «Полтава» (видавництва 1963 року) та телефонному довіднику Полтави за 1964 рік вказано, що за адресою Жовтнева, 35 знаходиться – Обласний промисловий комітет компартії України, а обласний сільський комітет КПУ зовсім поруч – на Жовтневій, 36. А от вже в телефонному довіднику Полтави за 1965 рік дійсно бачимо інших постояльців. Тепер за адресою Жовтнева, 35 значаться: міський комітет КПУ (відділ пропаганди й агітації, промислово-транспортний відділ та відділ адміністративних і фінансових органів), міськком ЛКСМУ та Октябрьський райком комсомолу, комітет КПУ Жовтневого району Полтави, міський комітет партдержконтролю, будинок політичної просвіти. Читачі згадують, як тут урочисто приймали полтавську молодь в комсомол, вручали посвідчення. Першими секретарями міськкому КПУ в ті часи були: Микола Оніпко (початок 1960-х), Костянтин  Чухлєбов (друга половина 1960-х початок 1970-х), Анатолій Ковінько (1970-і), Віктор Бортовик (друга половина 1970-х), Олександр Ківа (1981-1991 роки). Певний час наприкінці 1980-х років посаду 2-го секретаря міськкому КПУ обіймав Анатолій Кукоба. До речі, фото на завдання вікторини зроблене саме в цей період.

На початку 1960-х років ліворуч від фасаду будівлі  встановили Дошку пошани, а праворуч від фасаду – дошку на якій інформували про підприємства переможців соціалістичного змагання. З 1990-х років на місці Дошки пошани встановили стенди, де виставляли художні роботи учнів школи мистецтв.

У перші роки здобуття Незалежності України заборонили діяльність комуністичної партії, тому приміщення вирішили віддати для розвитку культури. У 1991 році після ремонту свої двері відчинила для дітей Міська Академія Мистецтв, з 2005 року це «Мала академія мистецтв імені Р. О. Кириченко». Це один із найбільших початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів України з контингентом учнів понад 1500 чоловік. У школі працюють 143 викладачі та діють 5 відділень: музичне (8 відділів), хореографічне, образотворче (2 відділи), театральне, відділення початкового естетичного виховання. Лише на музичному відділенні створено 44 творчих колективи (оркестри народних інструментів, естрадно-симфонічний оркестр, хори старших та молодших класів, ансамблі скрипалів, баяністів, бандуристів, гітаристів, домристів та інші малі форми). Дитячі колективи школи є окрасою міських та обласних заходів, свят, концертів та урочистостей. Тривалий час фронтон закладу прикрашала радянська символіка з гербом УРСР, як нагадування про недалеке минуле. Прибрали символіку в 2015 році під час реконструкції, яка тривала три роки, але навчання діти в цей період не переривали.

На споруді колишнього Малоросійського поштамту встановлені три меморіальні дошки. Першу встановили на честь Раїси Кириченко знаменитої полтавської співачки, Героя України, народної артистки України, лауреата національної премії імені Т.Г. Шевченка, повного кавалера ордена княгині Ольги, кавалера ордена Миколи Чудотворця, лауреата премії імені Д. Луценка «Осіннє золото». 1 квітня 2009 року з нагоди 200-ї річниці з дня народження Миколи Гоголя на будівлі встановлено пам’ятну дошку, де сказано: «На цьому місці на початку ХІХ століття знаходилося Полтавське повітове училище у якому протягом 1818-1819 років навчався всесвітньо відомий майстер художнього слова великий письменник та прославлений мислитель Микола Васильович Гоголь». 20 травня 2021 року у Всесвітній день вишиванки відкрили меморіальну дошку вишивальниці Вірі Роїк, яка навчалася в жіночій Маріїнській гімназії. Встановили її на фасаді будівлі «Малої академії мистецтв», де навчалася майстриня. На виготовлення та встановлення дошки витратили 48 тисяч гривень. Це гроші із міського бюджету. Автор – скульптор Дмитро Коршунов.

Запитання до 173-го етапу вікторини «Знаю Полтаву»: яке ж наше місто влітку без фонтанів, де знаходиться саме цей, що на фото?

Наші реквізити: 36000 м. Полтава а/с 50, телефон 509-331, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua

Фото з сайту pastvu.com