×

Вікторина «Знаю Полтаву»: Сто п’ятдесят років тому на Полтавщині почали здобувати медичну освіту

Із середини ХІХ століття на Полтавщині з’являються фельдшерські школи при губернських земських лікарнях, куди приймали хлопчиків 14-16 років з добрим рівнем знань початкової школи. Навчання тривало чотири роки. У Полтавській губернії працювало два таких навчальних заклади – Полтавська фельдшерська школа (1871 р.) та Кременчуцька акушерсько-фельдшерська (1904 р.). У Полтаві до навчання майбутніх помічників лікарів долучилися відомі на той час хірург М.Скліфосовський та психіатр О.Мальцев, що мешкали тоді у нашому місті.

Після революції у 1918 році у Полтаві відкрили перший Український Університет. Фундатором цієї справи виступила полтавська «Просвіта». Забезпечення Медичного факультету науковими матеріалами, деякими приміщеннями та нижчим лекторським персоналом покладалося на лікарню Полтавського земства (Богоугодні заклади, ПОКЛ ім. М.Скліфосовського). Лекції читала професура з Харкова. За час існування в Полтаві Український Університет розміщувався за адресами: навчальні аудиторії по вулиці Шевченка, 20 (сучасна ЗОШ №4); адміністрація і бібліотека по вулиці Стрітенській, 37 в приміщенні Українського клубу; в класах приватної гімназії Н.Старицької (сучасна гімназія №6); в експозиційних кімнатах Полтавського Народного музею на Пушкіна, 18/24 (нині Державний архів Полтавської області); в залах третього поверху будинку Губернського земства. Тільки два факультети історико-філологічний і медичний діяли до 1921 року і здійснили випуск студентів. На початку 1930-х років для збільшення в Україні кількості лікарів, введено нову форму їх підготовки. До традиційних відділень додалися нові вищі навчальні заклади без відриву від виробництва, які організовувалися на базах лікувально-профілактичних закладів, або «лікарень-ВУЗів». У 1932 році на базі Кременчуцького медичного технікуму організували Кременчуцький медичний інститут, який у 1934 році реорганізували в Полтавський медичний інститут з денною і вечірньою формами навчання. Через два роки, влітку 1936 року новостворений інститут розформували.

12 травня 1967 року Рада Міністрів УРСР прийняла постанову №294 про переведення Харківського медичного стоматологічного інституту до Полтави протягом 1967-1968 років. Прийняття такого рішення було викликане необхідністю надання кваліфікованої медичної допомоги сільському населенню і підготовки як лікарів стоматологів, так і лікарів інших напрямків для Полтавської, Черкаської, Сумської, Чернігівської та Херсонської областей.

Після переведення до Полтави колишній харківський ВУЗ з 1968 року отримав назву Полтавський медичний стоматологічний інститут. Його аудиторії розташувалися у щойно збудованому в 1967 році чотириповерховому навчальному корпусі по вулиці Шевченка, 23. Автори проекту архітектор А.Розова та інженер О.Андрійко. Під забудову було відведено частину території Полтавської обласної лікарні (ПОКЛ ім. М.Скліфосовського) і колишньої станції швидкої допомоги по вулиці Фрунзе (нині Європейська). По лінії вулиці Шевченка на місці збудованого корпусу до кінця 1950-х років знаходилися рештки одноповерхових воєнних руїн, а на території лікарні в старій будівлі мешкали декілька родин полтавців.

– Світлина першого навчального корпусу нового Полтавського медичного стоматологічного інституту подана до ретро-вікторини «Знаю Полтаву», – розповів читач Сергій Зозуля. – Судячи з періоду зйомки, вже майже десять років працює у нашому місті цей вищий учбовий заклад. Підросли ялини, висаджені першими студентами у 1968 році. Зараз вони перетворилися на справжніх дорослих, крислатих, зелених красунь. Саме тоді у 1968 році для розселення студентів з інших міст, полтавські будівельники звели по вулиці Навроцького №7 та №9 два цегляних п’ятиповерхових гуртожитки. При зведені будівлі інституту застосували новий стіновий матеріал для облаштування фасаду – об’ємні склоблоки. На світлині добре видно два ризоліти виконані саме цим матеріалом. За ними всередині корпусу знаходяться міжповерхові сходи. Ліворуч на знімку видно два вікна першого поверху навчального корпусу – це приміщення бібліотеки з читальною залою і книгосховищем у напівпідвальному приміщенні. З цього ж боку будівлі у двір виходить великий спортзал. В правій частині будівлі, яка виходить на вулицю Шевченка, в приміщеннях цокольної частини розташовувалися сховища, на верхніх поверхах – аудиторії і адміністрація. В центральній частині фасаду за високими вікнами велика лекційна зала. За рогом з боку вулиці Фрунзе (Європейська) на першому поверсі студентська їдальня, а на вищих – навчальні кімнати кафедр. Гасло над другим поверхом інформує всіх – «Крокуємо під керівництвом комуністичної партії вперед до перемоги комунізму!», а те, що над ганком будівлі закликає – «Рішення ХХУ з’їзду КПРС – в життя!». Цей партійний форум відбувся у лютому-березні 1976 року, що дозволяє нам припустити – фото зроблено у 1977-1978 роках 23 вересня 1977 року до річниці звільнення Полтави від фашистів на території інституту відкрили пам’ятник студентам і співробітникам, полеглим у війні 1941-1945 років. Проект скульптури «Дівчина-санітарка, яка підтримуючи пораненого бійця, виводить його з поля бою» виконав колишній студент медінституту В.Соколов, архітектор В.Губар. Крім пам’ятника створена «Алея медичної слави» з погруддями Гіппократа та видатних особистостей медицини і навчального закладу. Наприкінці 1970-х років по вулиці Фрунзе, 39 (Європейська) за проектом полтавських архітекторів М.Деренько і та М.Матяша впритул до існуючої будівлі прибудували шестиповерховий головний навчальний корпус з центральним входом і проїзною аркою. Обидві будівлі поєднані переходом. В той же час з боку парку обласної клінічної лікарні прибудували ще один навчальний корпус з входом у закругленій наріжній частині. Перед головним входом до інституту на честь десятої річниці Чорнобильської трагедії встановили пам’ятний знак. Архітектор М.Юхименко, скульптор В.Білоус.

У 2021 році виповниться сто п’ятдесят років, як на Полтавщині почали здобувати медичну освіту, а цієї осені медична «Альма-матер» Полтави відзначатиме столітній ювілей. Розпочавши свій шлях підготовки зубних лікарів з вищою освітою далекої осені 1921 року від одонтологічного факультету при Харківській медичній академії, завдяки науковій діяльності кількох поколінь вчених і викладачів, цей вищий навчальний заклад нашого міста досягнув широкого визнання, отримавши 1994 року статус академії – Полтавська Українська медична стоматологічна академія. 9 грудня 2020 року Кабінет Міністрів України видав розпорядження №1537 «Про утворення Полтавського державного медичного університету». Відповідно до цього, наказом МОЗ України №335 від 24 лютого 2021 року реорганізовано Українську медичну стоматологічну академію шляхом її приєднання до новоутвореного Полтавського державного медичного університету.

Запитання до 170-го етапу вікторини «Знаю Полтаву»: реконструкцію якої будівлі бачимо на фото?

Наші реквізити: 36000 м. Полтава а/с 50, телефон 509-331, електронна пошта info_visnik@ukrpost.ua, сайт www.visnyk.poltava.ua

Фото з Державного архіву Полтавської області