×

Влада проти громади: чиновники двох управлінь відверто блокують роботу «Бюджету участі»

Щоб розвивати місто за європейським зразком та долучати полтавців до механізмів керування містом, три роки тому започаткували програму партиципаторного бюджетування «Бюджет участі». На жаль, протягом усього свого існування ініціатива залишається заручником політичних інтриг та махінацій, постійно перешкоджаючи роботі групи або ускладнюючи реалізацію ініціатив. Тож, не бажаючи нехтувати довірою громади, 23 жовтня депутат Полтавської міської ради з команди Андрія Матковського Олександр Глазов провів засідання робочої групи, аби допомогти авторам у боротьбі за їхні проекти.

Варто зазначити, що внаслідок численних політичних інтриг та кулуарних домовленостей Олександра Глазова усунули з посади голови робочої групи «Бюджету участі». Тим самим коаліція влади зробила ще одну спробу суттєво підірвати діяльність програми:

– Через «нові підходи» та «базарні договорняки» мене усунули з посади голови робочої групи. Бо я досить багато ставлю запитань, підтримую авторів (тобто полтавців) та хочу, щоб проекти переможців реалізувалися. Але деяких чиновників від такої діяльності аж коробить, оскільки це змушує їх працювати. Від початку діяльності «Бюджету участі» я активно працював на різних посадах задля того, щоб полтавці мали реальний вплив на розвиток міста та процеси, які тут відбуваються. Ми з громадськістю, переважно активом Студреспубліки, першими пробивали ту «стіну», коли ще ніхто не знав про «Бюджет участі». Тоді не було нічого, а тепер Україна займає четверте місце в Європі за кількістю бюджетів участі. І це заслуга насамперед тих полтавців, які вигадували гарні ініціативи, писали проекти й агітували за їх голосувати. Наше ж завдання – допомагати. Нині ж я підставляю плече й новому голові робочої групи Вадиму Ямщикову адже для мене головне – реальна робота, а не політичні розбірки.

На засіданні присутні розглянули списки проектів, які внаслідок експертної оцінки представників управлінь допустили до голосування. Також окрему увагу приділили і тим проектам, які через певні нюанси або недоліки не можуть бути допущенні до наступного етапу. Нині таких нараховується 26, і переважна більшість з них цілком реальні, але їх відмовилися перевіряти управління капітального будівництва та управління ЖКГ.

За словами Олександра Глазова, такі порушення стали умисним перешкоджанням реалізації міської програми:

– Протягом усього попереднього періоду на етапі експертної оцінки найбільші складнощі виникали із двома управліннями: ЖКГ та капітального будівництва. Останнє принципово не затвердило жодний з наданих їм проектів, тим самим не даючи нам можливості реалізувати низку ініціатив. Дуже прикро, що їхнє керівництво не розуміє своїх посадових обов’язків та принципово відмовляється брати проекти, які стосуються їхньої безпосередньої відповідальності та які у минулому успішно реалізовувалися цими управліннями. Більше того, відомо, що два заступники міського голови взагалі пропонують закрити програму. На їхню думку, ініціативи та потреби полтавців недоцільні, а отже, витрачати на це кошти взагалі не варто.

Нагадаємо, що, на думку заступника міського голови з питань ЖКГ з команди Олександра Удовіченка «Рідне місто» Олексія Чепурка, лише міська влада має виняткове право вирішувати, що саме потрібно Полтаві та полтавцям. За його переконаннями, чиновники уповноважені на власний розсуд витрачати кошти з міського бюджету, а бажання громади взагалі враховувати не варто. Такі зауваження щодо «Бюджету участі» він відкрито висловив на минулих засіданнях робочої групи, тим самим відверто заявивши про своє ставлення до думок містян та їхніх потреб.

Враховуючи таку ситуацію, Олександр Глазов наголосив, що візьме це питання на контроль та дасть доручення юридичному управлінню провести аналіз посадових обов’язків керівників управління ЖКГ та капітального будівництва. На основі отриманих висновків окремим посадовцям необхідно буде надати пояснення щодо нераціонального використання кошів, а також пояснити, чому не реалізовуються підпорядковані їм ініціативи громади.

– Це вже переходить усі можливі межі. Керівництво двох управлінь не виконує своїх посадових обов’язків, а потім ще, дивлячись у вічі, розповідає громаді всілякі нісенітниці. І поки ми намагаємося вийти на діалог, призначаємо додаткові зібрання та шукаємо механізми вирішення проблемних питань, спливають терміни. У результаті низка цілком реалістичних проектів не допускається до голосування, люди зневірюються і перестають проявляти ініціативу. Так не повинно бути, і я запевняю, що ми не залишимо цю справу просто так, адже проекти громади повинні бути реалізовані. Для цього були і створені ці численні відділи та управління. А ті, хто ставить себе вище за полтавців, будуть притягнуті до відповідальності, – підкреслив депутат.