×

Встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України

Найчастіше звернення внутрішньо переміщених осіб до системи БПД стосуються питання встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. Які основні положення даної процедури – розповідає фахівчиня відділу «Яремчанське бюро правової допомоги» Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Личковська.

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

До якого суду необхідно звернутися?

Для отримання підтвердження факту про смерть осіб, які померли на тимчасово окупованій території України, необхідно подати до будь-якого суду  заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Разом із заявою потрібно надати докази. Належними доказами здебільшого є: свідоцтво про смерть особи, видане на непідконтрольній території України; договір на проведення поховання; довідка заключення про причину смерті тощо.

Звертатися спочатку до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території підконтрольній владі України та отримати письмову відмову, не є обов’язковим.

Що  повинно бути зазначеній заяві?

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт;
  • докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, медичні документи про смерть тощо);
  • довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Що необхідно додати до заяви?

  • копія паспорту та ІПН заявника (родича), виписки з медичної карти амбулаторного хворого, свідоцтва про смерть (видана на окупованій території), договору на замовлення і організацію похорону;
  • фотознімки з місця захоронення.

Скільки часу розглядається заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях?

Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Разом з тим, термін «невідкладно», у кожній конкретній ситуації буде різним, виходячи з завантаженості судді та дня подачі заяви до суду. Однак, в будь-якому випадку, можна розраховувати на розгляд судом справи протягом 1-5 днів.