×

Видача свідоцтва про право на спадщину

Попри складну ситуацію в країні та війну з агресором у багатьох людей виникає необхідність у вирішенні спадкових питань, які в умовах воєнного стану вчиняються з урахуванням певних особливостей.

Детальніше про видачу свідоцтва про право на спадщину розповідає юрист Галицького бюро правової допомоги Ольга Гелемей.

Що таке свідоцтво про право на спадщину?

Свідоцтво про право на спадщину – це процесуальний нотаріальний акт, який засвідчує перехід права власності на майно спадкодавця до спадкоємців.

Найчастіше пересічний громадянин стикається із видачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом та за законом.

Особливості видачі свідоцтва про право на спадщину за законом!

При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва.

Спадкоємці закликаються до спадкування за законом в порядку черговості. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі:

-відсутності спадкоємців попередньої черги;

-усунення спадкоємців попередньої черги від права на спадкування;

-неприйняття спадкоємцями попередньої черги спадщини або відмови від її прийняття.

Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270, статтею 1276 Цивільного кодексу України, – не раніше зазначених у цих статтях строків.

Зверніть увагу!

Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

Свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє:

-факт смерті спадкодавця;

-час і місце відкриття спадщини; наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом;

-прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб;

-склад спадкового майна на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Свідоцтво про право на спадщину оформляється в двох примірниках, один з яких залишається в матеріалах спадкової справи.

Особливості видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом!

При оформленні спадщини за заповітом нотаріус має надати правову оцінку заповіту, перевірити його реєстрацію у Спадковому реєстрі та чинність на момент смерті заповідача. Якщо наданий спадкоємцем заповіт не відповідає вимогам законодавства, нотаріус відмовляє в його прийомі.

У разі визнання заповіту недійсним спадкування відбувається за законом.

При видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом нотаріус має обов’язково з’ясувати наявність спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку у спадщині (перелік яких визначено у ст.1241 Цивільного кодексу України).

Визначивши розмір обов’язкової частки, нотаріус видає спадкоємцю, який має право на обов’язкову частку у спадщині, свідоцтво про право на спадщину за законом, а спадкоємцеві за заповітом – свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

Нагадую!!!У мирний час нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину після закінчення 6 місяців з моменту відкриття спадщини. Проте, в умовах воєнного стану видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється після закінчення строку для прийняття спадщини.

Зверніть увагу!!! В умовах воєнного стану забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у Спадковому реєстрі.

Знайти нотаріуса для вирішення спадкових питань можна в Реєстрі нотаріусів, які працюють під час війни, ведення якого здійснює Нотаріальна палата України.