×

Збережи суглоби здоровими!

Остеоартрит, або артроз — найпоширеніше захворювання суглобів.

Суглоби — складна конструкція, що вимагає дбайливого відношення. Хрящова тканина десятиліттями захищає наші кістки і дозволяє тілу легко згинатися, справляючись з повсякденними навантаженнями.Але з віком, під дією стресів і хвороб, хрящова тканина може зношуватися. Виникає біль і малорухомість..

Причини розвитку артрозу у різних людей різні, і не до кінця зрозумілі сучасній науці. Але лікарям відомі фактори ризику, які підвищують ймовірність хвороби.

Остеоартроз є найпоширенішим захворюванням суглобів. На сьогодні кожна десята людина працездатного віку має скарги на болі в суглобах і хребті. З віком же ця тенденція зростає. Пов’язано це з прогресуючим розвитком гіподинамії, ожирінням, збільшенням кількості інфекційних та ендокринних захворювань, загальним погіршенням екологічної обстановки в світі. Але пом’якшити прояви хвороби або навіть повністю вилікуватися від неї під силу кожному. Досить тільки цього захотіти. Цілком здатне подолати таке складне захворювання, як остеоартроз лікування своєчасне і завзяте, активна життєва позиція, готовність змінити звичний уклад життя на більш повноцінний і правильний, виконувати рекомендації фахівців.

Одні фактори називаються легко модифікувати — ми в змозі вплинути на них. Наприклад, скинути зайву вагу. Інші неможливо змінити — вони закладені з народження. Наприклад, генетичні дефекти колагену (компоненти хрящової тканини).

– Люди з надмірною вагою або ожирінням частіше страждають артроз колінного та кульшового суглоба. Зайві кілограми підсилюють навантаження на ноги, але причина не тільки в цьому.Ожиріння асоціюється з остеоартритом інших суглобів, не схильних навантаженні. Це дозволяє припустити, що механічний фактор — не єдиний. Існує теорія, що виною всьому запальний процес, супроводжуючий ожиріння.

-Інфекції можуть зруйнувати суглоби — це науковий факт. Мікробні агенти здатні інфікувати суглоби або викликати імунну реакцію, індукує розвиток деяких типів артриту.Ось чому всяке інфекційне захворювання — аж до «нешкідливого» тонзиліту — вимагає консультації лікаря. 

-Травми і повторювані надмірні навантаження на суглоб сприяють розвитку остеоартриту, особливо за наявності інших факторів. Дана проблема найбільш характерна для спортсменів і військових.

– Артроз колінного суглоба частіше зустрічається у людей, чия робота пов’язана з частими присіданнями і стоянням на колінах.У свою чергу, тазостегнові суглоби руйнуються при частих підйомах по сходах і тривалому стоянні. Остеоартрит дрібних суглобів рук більш характерний для людей, що виконують монотонну ручну роботу.

– Курці частіше страждають остеоартритом, ревматоїдний артрит і цілим букетом інших хронічних захворювань.Куріння може посилити проблеми із суглобами. Крім того, поганий стан легень і серцево-судинної системи курців обмежує можливості для фізичної реабілітації.

Лікарям відомо декілька захворювань, що впливають на суглоби. Наприклад, порушення згортання крові веде до повторюваних крововиливів і розвитку спайкового процесу в суглобі. Запальні захворювання пошкоджують хрящ.

Захворювання та стани, пов’язані з остеоартритом:

 • подагра
 • остеонекроз
 • цукровий діабет
 • хвороба Педжета кістки
 • гіпокоагуляція
 • гіпотиреоз

З раціоном і спортивними травмами все зрозуміло — кожен у змозі зберегти суглоби, змінивши своє життя. На жаль, деякі фактори лежать поза нашої влади.                                                                                                                                        Іноді артроз — сімейне захворювання. Якщо у батьків, братів, сестер є проблеми з суглобами, ваш ризик зростає. Лікарі не знають, чому так відбувається.

Остеартрит пов’язаний з віковим зносом опорно-рухового апарату, тому по мірі старіння захворюваність росте.

Механізм «зносу» хрящової тканини, швидше за все, багатофакторний. Щоденні навантаження, окисне пошкодження клітин, слабкість м’язів, зниження пропріоцепції – все вносить свій внесок.

Більшістю артритів частіше страждають жінки, включаючи ревматоїдний артрит, остеоартрит і фіброміалгию.І тільки подагра частіше зустрічається у чоловіків.

При появі хворобливості суглобів зміни можна помітити на рентгенологічному знімку: характерне ущільнення кісткової тканини прямо під суглобовим хрящем. Пізніше спостерігається поява кісткових розростань (остеофитов) по краях великих суглобів, зменшення висоти суглобової щілини. Таким чином, остеоартроз можна диагносцировать на самій ранній стадії його розвитку, почати своєчасне лікування і не допустити розвитку важких наслідків, часто призводять до інвалідизації людини.

Що можна зробити для профілактики артрозу:

 • правильно харчуватися
 • підтримувати здорову вагу
 • контролювати хронічні захворювання
 • своєчасно усувати вогнища інфекції
 • уникати надмірних навантажень
 • відмовитися від сигарет

Небезпеку становлять запущені стадії захворювання, що може призвести до інвалідності. Необхідно врахувати той факт, що робота вашого організму залежить від способу життя, який ви ведете. Наприклад шкідливі звички відбиваються на здатності організму правильно функціонувати.

Своєчасна консультація лікаря та проведення необхідних обстежень дозволяють встановити точний діагноз, призначити правильне лікування і уникнути ранньої втрати функції суглобів, що збереже якість життя.

КНП « Кобеляцька міська лікарня » лікар-травматолог,   Касьян Ян Миколайович