×

ЗДОРОВ’Я ЖІНКИ – ЗДОРОВ’Я МАЙБУТНІХ ПОКОЛІНЬ

Жіноче здоров’я – поняття дуже широке. Це й догляд за тілом та зовнішністю, і уважне ставлення до свого самопочуття. Це не просто відсутність хвороб або вад, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя.

Хоча іноді жіноче здоров’я трактують як здоров`я репродуктивне, що характеризує здатність жінки до зачаття і народження дітей; можливості сексуальних стосунків без загрози захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ); безпечної вагітності, пологів і народження здорової дитини; благополуччя матері; можливості планування наступних вагітностей, зокрема попередження небажаної вагітності.

За останні роки значно виросли захворювання у жінок фертильного (репродуктивного) віку. Із віком фертильність (здатність до зачаття) зменшується, зростають шанси мати хоча б одне хронічне захворювання. Пік жіночої фертильності припадає на 25 років. В середньому після 37 років, вона стрімко падає і зменшується аж до менопаузи. Проте, не лише вік визначає фертильність жінок. Серед причин безпліддя чи зниженої фертильності жінок є такі захворювання: ендометріоз, невилікувані урогенітальні, онкологічні хвороби, гормональні  порушення та інші. Пильної уваги фахівців потребує поширення патології шийки матки у жінок, особливо її хронічних форм.

Вкрай важливим в збереженні жіночого здоров’я є регулярні профілактичні відвідування лікаря-гінеколога з метою своєчасного виявлення передпухлинних та пухлинних процесів. При вчасному встановлені діагнозу та проведенні комплексного лікування зростає відсоток хворих, які успішно долають захворювання.

Медики та науковці наголошують на важливості здорового способу життя. Повноцінне харчування і сон допомагають налагодити гормональний баланс і протистояти шкідливим впливам довкілля. А жінки, що планують вагітність, мають вживати фолієву кислоту (вітамін В9), яка запобігає вадам розвитку плоду. Доведено також прямий причинно-наслідковий зв’язок між курінням та безпліддям. Вважають, що компоненти цигаркового диму викликають мутації та оксидативний стрес в яйцеклітинах. Пасивне куріння також має негативний вплив. Шкодить фертильності й ожиріння. Із ним пов’язують синдром полікістозних  яєчників.

Гінекологічне здоров’я має великий вплив на всі системи організму жінки. Регулярно відвідувати гінеколога та проходити всі необхідні обстеження – золотий стандарт відмінного самопочуття для жінки. При виникненні тривожних симптомів слід одразу йти на консультацію, а не займатися самолікуванням.

Необхідно обов’язково проходити профілактичні огляди гінеколога всім жінкам не рідше 1 разу на рік та цитологічне дослідження шийки матки не рідше 1 разу на 3 роки. З метою профілактики та своєчасного лікування всім жінкам після 40 років необхідно щорічно проводити обстеження молочних залоз на мамографії.

Шановні жінки, не нехтуйте профілактичними оглядами, регулярно (не рідше одного разу на рік) відвідуйте лікаря-гінеколога. Своєчасне обстеження допоможе запобігти розвитку тих чи інших захворювань, а за потреби – вчасно розпочати лікування, щоб уникнути серйозних проблем.

Софія Лісна, лікар акушер – гінеколог КНП «Кобеляцька міська лікарня»