×

ЗНАЧЕННЯ ПРОФОГЛЯДІВ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ГЛАУКОМИ І КАТАРАКТИ

Особливу увагу при проведені профоглядів у лікаря-офтальмолога треба звертати на катаракту та глаукому. Особам із підозрою на глаукому та катаракту необхідно два рази на рік проводити повний обсяг обстеження в очному кабінеті.

Глаукома є провідною причиною глобальної незворотної сліпоти у світі. Поширення первинної глаукоми, що посідає друге місце після катаракти в структурі причин сліпоти, набуло в останні роки характеру пандемії. У зв’язку з цим витрати часу на проведення профоглядів аналогічні витратам часу на прийом хворого, як відзначалося в наказі 12.05.1993р. №107 «Про організацію і удосконалення офтальмологічної допомоги населеню України».

Глаукома – велика група хвороб ока, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з наступним розвитком типових дефектів (звуження) поля зору, зниження гостроти зору і незворотною атрофією зорового нерва

Найбільш схильні до розвитку глаукоми люди старше 40 років, у яких внутрішньоочний тиск (ВОТ) перебуває у верхній межі норми; люди з високим ступенем короткозорості після 40-50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років); люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїти, іридоцикліти); люди, старші 60-70 років, навіть ті, хто не скаржаться на проблеми з очима; люди з діабетом, ендокринними, нервовими і серцево-судинними захворюваннями; люди, які потребують тривалого курсу лікування гормональними препаратами; люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку; люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском.

Як правило, глаукома характеризується безсимптомним, практично непомітним перебігом захворювання. Його ознаками можуть бути періодичне затуманення зору, поява «сітки» перед оком, відчуття важкості в оці, періодична поява райдужних кіл при погляді на джерела світла, відчуття дискомфорту, тяжкості, напруження в очах, незначна різь в оці, відчуття вологості в очах, погіршення зору в сутінках, незначний біль навколо очей.

Із часом поле зору поступово звужується, людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, причому згодом можлива повна його втрата. Зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.

Своєчасна діагностика глаукоми – це перший крок до збереження зору. Виявити глаукому може лікар-офтальмолог після повного діагностичного обстеження всієї зорової системи. Щоб визначити початок захворювання, одного вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо. При комплексній діагностиці на сучасному обладнанні детально обстежується очне дно і диск зорового нерва, а також досліджується поле зору. Тільки в ході такої діагностики можна виявити ті початкові прояви, що виникають ще до ранніх змін у полі зору, і вчасно зупинити розпочатий процес. Іноді внутрішньоочний тиск підвищений, але інші ознаки глаукоми відсутні. Це зустрічається при різних ендокринних розладах і вимагає всебічного обстеження пацієнта.

Огляд офтальмолога і вимірювання внутрішньоочного тиску не менше 1 разу на рік дадуть можливість своєчасно виявити і ефективно лікувати хворобу.

Лікування глаукоми на ранній стадії достатньо ефективне і, як правило, включає використання очних крапель, препаратів, які знижують внутрішньоочний тиск. При підборі препарату враховуються всі особливості – поєднання з іншими ліками, а також можливі протипоказання. Але важливо пам’ятати, що краплі не відновлюють баланс рідини в оці, а лише штучно його підтримують.

В очних кабінетах проводяться поглиблені консультації пацієнтів із застосуванням тонометрії, визначення полів зору, огляду очного дна та рекомендаціями лікаря-офтальмолога.

Катаракта – це помутніння кришталика ока, який у нормі повинен бути прозорим. Поступово зображення предметів навколо стає розмитим. Єдиний спосіб лікування катаракти – хірургічна операція, під час якої замість непрозорого кришталика встановлюють штучний.

Катаракту можна не оперувати, якщо симптоми не надто вас турбують. Слід замислитися про операцію, якщо катаракта обмежує вас у побуті.

Аби сповільнити прогресування катаракти, варто захищати очі від сонця.

Комплексне діагностичне обстеження ока є першим і найважливішим етапом для подальшого лікування катаракти. Кожному пацієнту проводять вимірювання гостроти зору і рефракцію на розширених та звужених зіницях. За допомогою безконтактного тонометра отримують дані про внутрішньоочний тиск, за потреби тиск вимірюють за допомогою тонометру Маклакова. Для підтвердження діагнозу та для виявлення ступеня прогресування катаракти досліджують поля зору, вимірюють та розраховують силу штучного кришталика, проводять ультразвукові дослідження ока. Використовуючи щілинну лампу лікар оцінює стан рогівки, наявність рубців, помутнінь кришталику та ін. Всім пацієнтам проводять огляд очного дна, включаючи найвіддаленіші його краї, в умовах максимального розширення зіниць. Це дозволяє виявити дистрофію сітківки, розриви сітківки, відшарування сітківки, тобто патологію на очному дні, що клінічно ніяк не проявляється, але потребує обов’язкового лікування. За потреби обсяг досліджень буде розширено.

Слід регулярно відвідувати офтальмолога й перевіряти зір і стан очей.

При динамічному спостережені всі хворі щорічно проходять консультації лікарів інших спеціальностей: терапевта, невропатолога, ендокринолога, акушера-гінеколога (за наявності показань). Після консультацій зі спеціалістами вирішується необхідність проведення підтримуючої терапії.

Микола Широкий, лікар-офтальмолог поліклінічно-консультативно-лікувального відділення для дорослих КНП «ЛІЛ і рівня м. Горішні Плавні»